Ευρώπη

Πήρε το ντέρμπι με Μούρθια και παρέμεινε τρίτη ενόψει Ολυμπιακού η Μπαρτσελόνα

Καλή κατά διαστήματα, η Μπαρτσελόνα νίκησε 97-86 τη Μούρθια στο «Παλάου Μπλαουγκράνα» στο ντέρμπι της 30ής αγωνιστικής της Liga Endesa και διατηρήθηκε στην τρίτη θέση, ενόψει Ολυμπιακού.

Νίκησε τη Μούρθια κι ετοιμάζεται για τα πλέι οφ της Ευρωλίγκας κόντρα στον Ολυμπιακό η Μπαρτσελόνα. Οι «μπλαουγκράνα» επικράτησαν 97-86 στην καταλανική πρωτεύουσα της ημιφιναλίστ του BCL στο ντέρμπι της 30ής αγωνιστικής της Liga Endesa και παρέμειναν στην τρίτη θέση με ρεκόρ 21-9, αφήνοντας τους φιλοξενούμενους στην πέμπτη με 19-11.

Το 26-18 επιμέρους σκορ στη δεύτερη περίοδο έφερε το 47-40 στο ημίχρονο κι έβαλε τις βάσεις για την επικράτηση της ομάδας του Ρότζερ Γκριμάου.

Κορυφαίοι των «μπλαουγκράνα» ήταν οι Βέσελι με 20 και Αμπρίνες με 12 πόντους. Μάλιστα, το συγκεκριμένο ματς σήμανε και την επιστροφή στη 12άδα του Γουίλι Ερνανγκόμεθ. Ο Ισπανός διεθνής σέντερ ξεπέρασε τον τραυματισμό του κι αγωνίστηκε για 11', έχοντας 8 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Για τη Μούρθια, ξεχώρισαν οι Ενις με 16, Τοντόροβιτς με 15, Σλέβα με 13 και Σάαντ-Ρος με 12 πόντους.