Ευρώπη

Θριαμβεύτρια Μπασκόνια στη ματσάρα με τη Ρεάλ Μαδρίτης

Την πρώτη της ήττα στη φετινή ACB γνώρισε η Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία έχασε με 88-82 στη χώρα των Βάσκων από την Μπασκόνια, σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ.

Πήρε τη ματσάρα με τη Ρεάλ Μαδρίτης στη «Φερνάντο Μπουέσα Αρίνα» η Μπασκόνια !

Λίγες ώρες μετά την ήττα από τον Ολυμπιακό για την Ευρωλίγκα, οι Βάσκοι υποχρέωσαν τη «βασίλισσα» στην πρώτη της ήττα (88-82) για το φετινό πρωτάθλημα, βελτιώνοντας το δικό της ρεκόρ σε 3-2!

Σε ένα εντυπωσιακό παιχνίδι με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ, η Μπασκόνια πήρε την πολυπόθητη νίκη έχοντας για πρωταγωνιστές της τους Χόμς (24π.), Κοστέλο (13π.), Γκιεντράιτις (11π.) και Κούρουκς (11π.). Από την άλλη, για τη Ρεάλ ξεχώρισαν οι Ντεκ (17π.), Μούσα (17π.), Γιαμπουσέλι (16π.) και Ταβάρες (13π.).

Η «βασίλισσα» μπήκε πολύ δυνατά σε άμυνα και επίθεση, μην επιτρέποντας στους αντιπάλους της να σκοράρουν ούτε καλάθι στα τρία πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και παίρνοντας προβάδισμα με 8-0, χάρη στα καλάθια των Ταβάρες, Ντεκ και Μούσα. Οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό και αντέδρασαν, φτιάχνοντας σερί 12-5 και μειώνοντας στον πόντο (12-13), ωστόσο η Ρεάλ ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο ούσα μπροστά, με 19-14.

Η Μπασκόνια πέρασε μπροστά με 26-21 στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου και αύξησε την υπέρ της διαφορά στο στο +9 (32-23) με τρίποντο του εντυπωσιακού στην βραδιά, Χομς, πριν η Ρεάλ επιστρέψει ξανά για το 37-33 του ημιχρόνου.

Χέρι-Χέρι στο σκορ οι δύο ομάδες και στην τρίτη περίοδο, με την ομάδα του Τσους Ματέο να προηγείται με 58-50, αλλά την Μπασκόνια να επιστρέφει ξανά στην «τελική ευθεία» του ματς, ισοφαρίζοντας σε 78-78. Στοπ τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης ο Τσάτσο Ροντρίγκεθ με τρίποντο έβαλε μπροστά τη Ρεάλ με 82-81, ο Τόμπσον απάντησε για το 84-82, με την Μπασκόνια να μην χάνει την χυψχραιμάι της στο παιχνίδι των βολών, διαμορφώνοντας το τελικό 88-82!

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 37-33, 55-58, 88-82