Ευρώπη

Κυριαρχική Μπασκόνια, πάτησε τη Σαραγόσα με «καυτό» Χάουαρντ!

Η Μπασκόνια με κυριαρχική εμφάνιση και 30 πόντους του απίθανου Μάρκους Χάουαρντ νίκησε άνετα τη Σαραγόσα με σκορ 91-79, σκαρφαλώνοντας στην κατάταξη της ACB.

Συνεχίζει... «καυτή» η Μπασκόνια!

Η ομάδα της Βασκονίας νίκησε πολύ άνετα με σκορ 91-79 τη Σαραγόσα, ανεβαίνοντας στο 15-4 και την τρίτη θέση της ACB μετά από 19 αγωνιστικές και ρίχνοντας τους φιλοξενούμενους στο 5-14 και κοντά στην επικίνδυνη ζώνη.

Η Μπασκόνια τα... είδε όλα στην πρώτη περίοδο, όταν βρέθηκε πίσω με 7 πόντους (16-23), από το δεύτερο δεκάλεπτο όμως έλεγξε απόλυτα το ματς κι έφτασε τελικά σε μία πολύ εύκολη νίκη χωρίς να απειληθεί στο τέλος.

Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο απίθανος Μάρκους Χάουαρντ, που δεν... δείχνει διάθεση να σταματήσει να σκοράρει. Ο Αμερικανός γκαρντ πέτυχε 30 πόντους με 5/10 τρίποντα, βρίσκοντας στήριξη στους Χέιντεγκερ (13π.) και Μαρίνκοβιτς (14π.).

Από τους φιλοξενούμενους, ξεχώρισε ο φοβερός Χάουαρντ Σαντ Ρος με 21 πόντους, αλλά και ο Μαρσέλ Πονίτκα, αδερφός του παίκτη του Παναθηναϊκού, με 8 πόντους και 5 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 39-32, 69-54, 91-79