Ευρώπη

Η Νεπτούνας του Βόβορα νίκησε την Ζαλγκίρις στη δεύτερη παράταση

Μετά από δύο παρατάσεις, η Νεπτούνας του Γιώργου Βόβορα νίκησε με 114-112 την Ζαλγκίρις.

Στη μόλις τρίτη ήττα στο εγχώριο πρωτάθλημα υποχρέωσε την Ζαλγκίρις Κάουνας η Νεπτούνας του Γιώργου Βόβορα. Επικράτησε 114-112 στην Κλαϊπέντα, μετά από ένα ματς που διήρκεσε 50 λεπτά, αφού κρίθηκε στη δεύτερη παράταση, με τους γηπεδούχους να μετρούν οκτώ σερί νίκες υπό την καθοδήγηση του Έλληνα προπονητή.

Ο Μιντάουγκας Γκριντζιούνας με 28 πόντους (4/8 τρίποντα) και 5 ασίστ και ο Ζιγκιμάντας Γιαναβίτσιους με 22 πόντους και 11 ασίστ ήταν οι κορυφαίοι των γηπεδούχων, που με 14-12 είναι πέμπτοι. Ο Αζουόλας Τουμπέλις πρόσθεσε 16 πόντους και 10 ριμπάουντ, με τον Τόμας Ράδερφορντ να συμπληρώνει άλλους 17 πόντους.

Για το σύνολο του Αντρέα Τρινκιέρι, που με 22-3 παραμένει στην κορυφή, ο Κίναν Έβανς είχε 26 πόντους και 6 ασίστ, με τον Έντμοντ Σάμνερ να ακολουθεί με 21 πόντους. Λαουρίνας Μπιρούτις με 15 και Εντγκάρας Ουλάνοβας με 14 πόντους βοήθησαν, ενώ ο Κεβάριους Χέιζ είχε μόλις 3 πόντους αλλά και 16 ριμπάουντ.