Ευρώπη

Απάντησε με break στο break της Νταρουσάφακα η Φενέρ!

Μπορεί να δυσκολεύτηκε, αλλά τελικά η Φενέρμπαχτσε κατάφερε να φύγει με νίκη 73-69 από την έδρα της Νταρουσάφακα, ψάχνοντας πλέον μία ακόμα νίκη για να πάρει και την πρόκριση στους τελικούς.

Χωρίς να εντυπωσιάσει, η Φενέρμπαχτσε επικράτησε στην έδρα της Νταρουσάφακα, απαντώντας με break στο break που έκαναν οι αντίπαλοί της την περασμένη Πέμπτη στην «Ulker Sports Arena».

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Γκούντουριτς (12π, 4 ασίστ), Ντε Κολό (10π, 5 ασίστ) και Μπιρσέν (10π, 5 ριμπ.), ενώ για τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Ολασένι (15π.), Κοπέν (12π, 6 ασίστ) και ΜακΚάλαφ (11π, 5 ριμπ.).

Η Φενέρ μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και έκλεισε την πρώτη περίοδο έχοντας προβάδισμα έξι πόντων (20-14), με τους γηπεδούχους να βγάζουν αντίδραση και να μειώνουν στο 35-40 του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης η ομάδα του Τζόρτζεβιτς έδεσε την άμυνά της και δέχθηκε μόλις 13 πόντους στην τρίτη περίοδο. Παρ' όλα αυτά, η Νταρουσάφακα έκανε την αντεπίθεσή της στα τελευταία λεπτά και παραλίγο να κάνει μια μεγάλη ανατροπή, αλλά η Φενέρ έδειξε χαρακτήρα, παίρνοντας τελικά τη νίκη με 73-69!

Το επόμενο παιχνίδι της σειράς είναι προγραμματισμένο για τη Δευτέρα 30/5 στις 20:30, ξανά στην έδρα της Νταρουσάφακα, με την πρόκριση να κρίνεται στις τρεις νίκες.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 35-40, 48-58, 69-73