Ευρώπη

«Γονάτισε» την Αρμάνι με καθοριστικό Χαραλαμπόπουλο η Σάσαρι!

Με ένα κομβικό τρίποντο του Χαραλαμπόπουλου λίγο πριν τη λήξη, η Ντινάμο Σάσαρι νίκησε 89-83 την Αρμάνι Μιλάνο, για το ιταλικό πρωτάθλημα.

Με ανεβασμένη ψυχολογία θα πάει στο ματς με την ΑΕΚ Betsson BC η Ντινάμο Σάσαρι!

Η ομάδα της Σαρδηνίας άντεξε στην αντεπίθεση της Αρμάνι Μιλάνο στην τέταρτη περίοδο και τη νίκησε 89-83, για το πρωτάθλημα Ιταλίας. Έτσι, εκείνη ανέβηκε στο 4-6, ενώ η ομάδα του Έτορε Μεσίνα υποχώρησε στο 5-5.

Καθοριστικός για τη νίκη της ομάδας του ήταν ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος, καθώς με δικό του τρίποντο περίπου ένα λεπτό πριν από τη λήξη, «έσπασε» την ισοπαλία, στέλνοντάς την στο +3 (86-83).

Ο διεθνής φόργουορντ είχε πολύ θετική παρουσία στο ματς με 13 πόντους και 3 ριμπάουντ. Κορυφαίος της Σάσαρι ήταν ο Ταϊρί με 24 πόντους.

Από την Αρμάνι, η οποία έπαιξε δίχως τον τραυματία Μίροτιτς, ξεχώρισε ο Σιλντς με 31 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 41-30, 65-58, 89-83