Ευρώπη

Έχασε και από Μπουρζ ο Ολυμπιακός, παραμένει χωρίς νίκη στην Ευρωλίγκα Γυναικών

Ο Ολυμπιακός έχασε με 81-66 από την Μπουρζ στο ΣΕΦ και έφτασε στο 0/8 στην Ευρωλίγκα Γυναικών.

Την όγδοη ήττα του σε ισάριθμα ματς για την Ευρωλίγκα Γυναικών υπέστη ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκες» ηττήθηκαν στην κεντρική σάλα του ΣΕΦ από την Μπουρζ με 81-66 παραμένοντας στην τελευταία θέση του πρώτου ομίλου.

Η ομάδα του Θάνου Νίκλα βρέθηκε να κυνηγά από νωρίς στο σκορ κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο -11 (18-27) και το ημίχρονο στο -20 (29-49), με τη διαφορά να φτάνει και στο -25 για την γαλλική ομάδα. Η εξαιρετική προσπάθεια του τρίτου δεκαλέπτου με επί μέρους σκορ 31-19 έριξε τη διαφορά στους έξι, 62-68, στις αρχές της τέταρτης περιόδου, ωστόσο η Μπουρζ πάτησε γκάζι στο φινάλε κι έφτασε στη νίκη.

Η Μέγκαν Γκούσταφσον με 21 πόντους και 10 ριμπάουντ ήταν και πάλι η κορυφαία για τον Ολυμπιακό, ενώ 12 πόντους, 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ είχε η Αγγελική Νικολοπούλου. Η Εντέν Μιγιέμ με 16 και η Ιβόν Άντερσον με 15 πόντους ξεχώρισαν από την Μπουρζ, που έφτασε τις τέσσερις νίκες.

Δεκάλεπτα: 18-27, 29-49, 60-68, 66-81