Ευρώπη

Ξέσπασε στην Ομπραντόιρο με τρομερό Τζόουνς η Βαλένθια

Με τον Κρις Τζόουνς να κάνει τρομερό ματς, η Βαλένθια ξέσπασε στην Ομπραντόιρο μετά την ήττα από την Μπαρτσελόνα για την Ευρωλίγκα, παίρνοντας το ροζ φύλλο με σκορ 97-75.

Πλήρωσε τα... σπασμένα της Βαλένθια η Ομπραντόιρο!

Η ομάδα του Άλεξ Μουμπρού νίκησε εύκολα στη Γαλικία με σκορ 97-75, ανεβαίνοντας στο 15-9 και παραμένοντας στην 5η θέση του πρωταθλήματος. Οι ηττημένοι, από την άλλη, έμειναν στο 6-18 και παραμένουν στις θέσεις του υποβιβασμού.

Από την πρώτη περίοδο, οι «taronjas» έδειξαν πως δεν είχαν καμία διάθεση να... αστειευτούν, όντας σε εξαιρετική κατάσταση επιθετικά, με αποτέλεσμα να πάρουν ισχυρό προβάδισμα από νωρίς. Είναι χαρακτηριστικό πως η Βαλένθια σούταρε με 52% στα τρίποντα (13/25), αλλά και με 67% στα δίποντα (24/36).

Κορυφαίος των νικητών με 22 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα σε μόλις 23 λεπτά συμμετοχής, ήταν ο Κρις Τζόουνς, ενώ 14 πόντους μέτρησε ο Μπράντον Ντέιβις, 13 ο Τσάμπι Λόπεθ-Αροστέγκι και 12 ο Σέμι Οτζελέγε. Από τους ηττημένους, προσπάθησε με 21 πόντους και 7 ριμπάουντ ο Αρτέμ Πούστοβι.

Τα δεκάλεπτα: 20-27, 40-49, 58-69, 75-97