Ευρώπη

Πήγε να αυτοκτονήσει από το +18, αλλά λύγισε την Τσεντεβίτα Ολίμπια σε ματς-ροντέο η Παρτίζαν!

Η Παρτίζαν επέτρεψε στην Τσεντεβίτα Ολίμπια να επιστρέψει από το -18, όμως είχε τις λύσεις στο φινάλε και τελικά επικράτησε στη ματσάρα με σκορ 110-102.

Απίστευτη ματσάρα στο Βελιγράδι με νικήτρια την Παρτίζαν!

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς κόντεψε να... αυτοκτονήσει, ωστόσο τελικά λύγισε με σκορ 110-102 την Τσεντεβίτα Ολίμπια και ανέβηκε στο 15-6, συνεχίζοντας το κυνήγι του πρωτοπόρου Ερυθρού Αστέρα, που ακόμη έχει πάντως σημαντικό προβάδισμα. Αξίζει να σημειωθεί πως με αυτή τη νίκη, οι «ασπρόμαυροι» εξασφάλισαν οριστικά την παρουσία τους στα playoffs της Αδριατικής λίγκας.

Η Παρτίζαν μπήκε τρομερά στο ματς και σκόραρε 42 πόντους στην πρώτη περίοδο, παίρνοντας προβάδισμα με σκορ 42-24. Παρόλα αυτά, ο σλοβένικος σύλλογος επέστρεψε στο παιχνίδι και κατάφερε να πλησιάσει στο καλάθι στο τελευταίο λεπτό (104-102), με τους γηπεδούχους πάντως να είναι ψύχραιμοι και να κρατούν τη νίκη στο φινάλε.

Κορυφαίος από τους νικητές ήταν με 23 πόντους ο Ντανίλο Άντζουσιτς, ενώ 17 πόντους μέτρησε ο Αλέξα Αβράμοβιτς, 15 ο Μπρούνο Καμπόκλο, 13 ο Κέβιν Πάντερ και 11 ο Ματέους Πονίτκα. Από τους ηττημένους, ξεχώρισε με 22 πόντους ο Ζόραν Ντράγκιτς.

Τα δεκάλεπτα: 42-24, 70-57, 87-77, 110-102