Ευρώπη

Πάτησε γκάζι στο δεύτερο και λύγισε την Μπεσίκτας η Εφές

Με πολύ καλή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, η Αναντολού Εφές πέρασε από την έδρα της Μπεσίκτας (68-80) και έκανε το «2 στα 2» στο τουρκικό πρωτάθλημα.

Ζορίστηκε, αλλά επιβεβαίωσε την ανωτερότητά της η Αναντολού Εφές, η οποία έφτασε σε σπουδαίο διπλό (68-80) στην έδρα της Μπεσίκτας και πανηγύρισε τη 2η νίκη της σε ισάριθμες υποχρεώσεις στην τουρκική λίγκα.

Πέντε παίκτες του Αταμάν είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, με τους Μίσιτς (15 πόντοι, 12 ασίστ), Πίτερς (15 πόντοι, 5 ριμπάουντ) και Σίνγκλετον (11 πόντοι, 6 ριμπάουντ) να ξεχωρίζουν.

Από την άλλη, για τους ηττημένους διασώθηκε ο ΜακΚίσικ, ο οποίος σημείωσε 22 πόντους με 9/12 εντός παιδιάς, ενώ ο -πρώην παίκτης της ΑΕΚ- Θίοντορ είχε 7 πόντους (με 2/7 εντός παιδιάς) και 9 ασίστ.

Η Μπεσίκτας μπήκε… φορτσάτη στο παιχνίδι και απέκτησε «αέρα» 8 πόντων (22-14 στο 8’), ενώ έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +7 (24-17). Οι γηπεδούχοι διατήρησαν ένα μικρό προβάδισμα μέχρι τα μισά του δεύτερου δεκαλέπτου (38-31 στο 16’), ωστόσο κάπου εκεί η Εφές βελτιώθηκε και προηγήθηκε για πρώτη φορά (40-41). Βέβαια, το ημίχρονο έκλεισε με buzzer beater τρίποντο του Γκότσερ, που έφερε τους «αετούς» στο +2 (43-41).

Το δεύτερο μέρος ωστόσο ήταν μια επίδειξη δύναμης από την ομάδα του Αταμάν, που μπήκε με σερί 10-0 στην τρίτη περίοδο και ξέφυγε με 8 πόντους (43-51 στο 24’). Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την Αναντολού στο +6 (54-60).

Ένα ακόμα σερί 8-0 στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου, έφερε την Εφές στο +14 (54-68 στο 33’) και στην ουσία χάρισε προβάδισμα νίκης. Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικά, με τους φιλοξενούμενους να φτάσουν στο τελικό 68-80.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 43-41, 54-60, 68-80.