Ευρώπη

Έχασε από τα… δικά της παιδιά η Αρμάνι στο Πέζαρο!

Την ήττα στην παράταση με σκορ 85-82 γνώρισε η Αρμάνι Μιλάνο από την Πέζαρο του Λούκα Μπάνκι και του δανεικού Νταβίντε Μορέτι!

Απότομη… προσγείωση για την Αρμάνι μετά τη μεγάλη νίκη επί της Μπαρτσελόνα!

Η ομάδα του Μιλάνου ηττήθηκε στην παράταση 85-82 από την Πέζαρο, για το ιταλικό πρωτάθλημα, υποχωρώντας στο 13-2.

Το σύνολο του Μεσίνα κρατούσε τη νίκη στα χέρια του (75-77) στα τελευταία δευτερόλεπτα, αλλά ο πρώην παίκτης του Προμηθέα, Τζέριαν Γκαρντ, έκανε φάουλ στον δανεικό από την Αρμάνι, Νταβίντε Μορέτι και εκείνος με 2/2 από τη γραμμή, διαμόρφωσε το 77-77 της κανονικής διάρκειας.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι είχαν το προβάδισμα (79-82) μέχρι το 43’, αλλά στον εναπομείναντα χρόνο έχασαν την επαφή τους με το καλάθι και με τον Ντιλέινι να αστοχεί σε τρίποντο στην εκπνοή, η ομάδα του Λούκα Μπάνκι πανηγύρισε τη μεγάλη νίκη με το τελικό 85-82.

Κορυφαίος για την Πέζαρο ήταν ο Ταμπόνε με 21 πόντους και τον ακολούθησε ο Σάνφορντ με 16π. Επίσης, τρομερή εμφάνιση έκανε ο Ταϊρίκ Τζόουνς με 14π. και 14 ριμπάουντ.

Από την Αρμάνι, πρώτοι σκόρερ ήταν οι Χολ και Ντιλέινι με 15π. και 13π. αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 40-38, 52-55, 77-77 κ.δ., 85-82 παρ.