Ευρώπη

Πήρε προβάδισμα κούπας και… Ευρωλίγκας η Βαλένθια

Το 1-0 στον φετινό τελικό του Eurocup έκανε η Βαλένθια, καθώς επικράτησε 68-62 της Ουνικάχα και πλέον θέλει άλλη μία νίκη για να κατακτήσει το τρόπαιο και να πάρει το εισιτήριο για την Ευρωλίγκα.

Μία νίκη μακριά από την κατάκτηση του φετινού Eurocup, που θα της δώσει το εισιτήριο για την Ευρωλίγκα της επόμενης σεζόν, βρίσκεται η Βαλένθια, καθώς επικράτησε 68-62 της Ουνικάχα Μάλαγα.

Κορυφαίος των «νυχτερίδων» ήταν ο Ντούμπλιεβιτς με 14 πόντους και 8 ριμπάουντ, με τον Σάστρε να προσθέτει άλλους 13 πόντους. Από το σύνολο του Ζοάν Πλάθα, πρώτος σκόρερ ήταν ο Μπρουκς με 11 πόντους, με τους Φογκ και Όμιτς (και 12 ριμπάουντ) να είχαν από 8 πόντους ο καθένας.

Απόλυτη ισορροπία στην αναμέτρηση για ένα ημίχρονο, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 20-20 και με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το 35-35. Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Μάλαγα είχε το προβάδισμα μέχρι τα μισά (37-41), με τη Βαλένθια να κάνει την ανατροπή και να το κλείνει προηγούμενη 50-48. Στην τέταρτη περίοδο, το μομέντουμ ανήκε στις «νυχτερίδες», όπου αφού έφτασαν ακόμη και στο +8 (60-52), πήραν τη νίκη με το 68-62.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 35-35, 50-48, 68-62