Ευρώπη

Πήρε το θρίλερ και άνοιξε το σκορ η Μπάγερν!

Η Μπάγερν Μονάχου έκανε το 1-0 στη σειρά των τελικών αφού επικράτησε 74-70 της Άλμπα σε μια συγκλονιστική αναμέτρηση.

Μπορεί να φλέρταρε με την ήττα, αφού βρέθηκε να χάνει με 8 πόντους στα 5 λεπτά πριν από το φινάλε, ωστόσο η Μπάγερν Μονάχου πέτυχε την ολική επαναφορά και νίκησε 74-70 εντός έδρας την Άλμπα Βερολίνου στον πρώτο τελικό του γερμανικού πρωταθλήματος.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκαν 11-0 στο τρίλεπτο, ενώ έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +4 (18-22), με τον Κόπονεν να μειώνει με buzzer beater τρίποντο.

Η ομάδα του Βερολίνου συνέχισε να προπορεύεται και στο δεύτερο δεκάλεπτο, ωστόσο οι Βαυαροί πλησίασαν και πλησίασαν στον πόντο με τη λήξη του ημιχρόνου (36-37). Στην τρίτη περίοδο… έπεσαν κορμιά, με τις δύο ομάδες να κυριεύονται από νευρικότητα, αν και οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά στο σκορ (40-37 στο 21’) και έδειχναν να έχουν γυρίσει το μομέντουμ.

Παρ’ όλα αυτά, το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την Άλμπα στο +1 (50-51). Το πρώτο μισό της τέταρτης περιόδου ανήκε στους φιλοξενούμενους, καθώς απομακρύνθηκαν με 8 πόντους (56-64 στο 35’).

Εντούτοις, η ομάδα του Ράντονιτς αντέδρασε και με εφαλτήριο την καλή άμυνά της, ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση: με σερί 5-0 στα τελευταία 45 δευτερόλεπτα, μετέτρεψε το 69-70 στο τελικό 74-70 για να κάνει το 1-0 στη σειρά των τελικών και να υπερασπιστεί το πλεονέκτημα έδρας.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Τζέντοβιτς (18 πόντοι, 6 ασίστ, 3 ριμπάουντ), Μπάρτελ (14 πόντοι, 4 κλεψίματα, 3 ριμπάουντ), ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο -μεταγραφικός στόχος του Παναθηναϊκού- Σίβα (14 πόντοι, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα).

Θυμίζουμε ότι ο τίτλος κρίνεται στις 3 νίκες, με το δεύτερο παιχνίδι να είναι προγραμματισμένος για την Τετάρτη.

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 36-37, 50-51, 74-70.