Ευρώπη

«Γκάζωσε» στην τέταρτη περίοδο και ισοφάρισε την ημιτελική σειρά με την Μπανταλόνα η Ρεάλ Μαδρίτης!

Παρότι αντιμετώπισε πολλές δυσκολίες κόντρα στην απειλητικότατη Μπανταλόνα, η Ρεάλ Μαδρίτης κυριάρχησε στην 4η περίοδο και επικράτησε 90-73, ισοφαρίζοντας σε 1-1 την ημιτελική σειρά της ACB!

Αντέδρασε μετά την προ δύο ημερών (6/6) εντός έδρας ήττα της από την Μπανταλόνα η Ρεάλ Μαδρίτης, πανηγυρίζοντας τη νίκη με 90-73 στο «WiZink Center» και ισοφαρίζοντας σε 1-1 την ημιτελική σειρά της ACB!

Μετά το δυνατό ξεκίνημα της «βασίλισσας», οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας πάρει το προβάδισμα και παρέμεναν κοντά στο σκορ μέχρι τη λήξη της τρίτης περιόδου, αλλά στην τέταρτη η Ρέαλ ανέβασε ρυθμό, βελτιώθηκε σε επίθεση και άμυνα, επικρατώντας με επί μέρους σκορ και παίρνοντας τελικά τη νίκη με 90-73.

MVP της αναμέτρησης ο Γιαμπουσέλι με 27 πόντους (5/5 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 8/8 βολές μαζί με 8 ριμπάουντ), έχοντας για συμπαραστάτες τους Χεζόνια (15π) και Ταβάρες (11π, 8 ριμπ.), ενώ για την Μπανταλόνα ξεχώρισαν Έλενσον (17π), Φελίς (15π), Πάρα (13π) και Τόμιτς (12π).

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τη Ρεάλ να ξεκινάει δυναμικά και να προηγείται με 11-2, πριν φτιάξει το πρώτο της διψήφιο προβάδισμα στο ματς (22-12), λίγο πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου. Στη δεύτερη η Μπανταλόνα βελτιώθηκε κατακόρυφα και στις δύο πλευρές του παρκέ, επικρατώντας με επί μέρους σκορ 26-12 και πηγαίνοντας στα αποδυτήρια έχοντας πάρει το «κεφάλι» στο σκορ (36-40).

Ωστόσο, οι γηπεδούχοι ξαναπέρασαν μπροστά στην τρίτη περίοδο (54-48), με το παιχνίδι να παραμένει ντέρμπι μπαίνοντας στην «τελική του ευθεία», ωστόσο η Ρεάλ «γκάζωσε» στο τέταρτο δεκάλεπτο, ξεμακραίνοντας με συνεχόμενα σερί και φτάνοντας τελικά στην άνετη νίκη, με το τελικό 90-73.

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 36-40, 63-59, 90-73