Ευρώπη

«Άλωσε» την έδρα της Ρεάλ και έβαψε… μπλαουγκράνα το «Clasico» η Μπαρτσελόνα!

Η Μπαρτσελόνα ήταν η μεγάλή νικήτρια του «Clasico» στη Μαδρίτη, θριάμβευσε με 85-75 και πανηγύρισε το πέμπτο συνεχόμενο διπλό επί της μεγάλης της αντιπάλου σε όλες τις διοργανώσεις.

Θριαμβεύτρια του «Clasico» η Μπαρτσελόνα, έφυγε νικήτρια με 85-75 από την έδρα της Ρεάλ Μαδρίτης και ξαναμπήκε στο κόλπο της πρωτιάς στην ισπανική ACB. Κορυφαίοι για τους «Μπλαουγκράνα» οι Σανλί (17π.), Κούριτς (17π.) και Μίροτιτς (13π.), ενώ για τη «Βασίλισσα» ξεχώρισαν οι Ταβάρες (12π.) και Γιουλ (11π.). Στο 12-3 πλέον το ρεκόρ των Καταλανών, πλησίασαν τη Ρεάλ που έπεσε στο 16-2. Αυτή ήταν η πέμπτη συνεχόμενη νίκη για την Μπαρτσελόνα στην έδρα της μεγάλης της αντιπάλου.

Το ματς:

Η Μπαρτσελόνα είχε το προβάδισμα στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και βρέθηκε μπροστά με 7-12 στο 5’ χάρη σε δίποντο του Σανλί, με τη Ρεάλ να βρίσκει τις λύσεις και να περνάει μπροστά με 19-15 στο 9’ με τρίποντο του Γιαμπουσέλε. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τη «Βασίλισσα» να προηγείται 24-18, με τρεις εύστοχες βολές του Χάνγκα.

Ρεάλ Μαδρίτης-Μπαρτσελόνα 75-85

Με ένα σερί 10-4 στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Καταλανοί ισοφάρισαν σε 28-28 στο 14’, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν «χέρι-χέρι» στη συνέχεια μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, το οποίο ολοκληρώθηκε με την Μπαρτσελόνα μπροστά για δύο (40-42).

Οι «Μπλαουγκράνα» πήραν προβάδισμα εννιά πόντων (40-49) στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου με καλάθια των Σανλί και Καλάθη, ενώ έφτιαξαν και διψήφια διαφορά στο 28’ (51-61) με δίποντο του Χίγκινς. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με την Μπαρτσελόνα μπροστά με 54-63.

Άστοχες οι δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, με την Μπαρτσελόνα να ανεβάζει στους 12 την υπέρ της διαφορά (56-68) στο 34’ με τρίποντο του Σμιτς. Η Ρεάλ όμως αντέδρασε και φτιάχνοντας ένα σερί 10-0, πλησίασε στο καλάθι (66-68) με μία εύστοχη βολή του Φερνάντεθ. Ωστόσο, η Μπαρτσελόνα βρήκε απάντηση στην «τελική ευθεία» του ντέρμπι και πρωταγωνιστή τον Μίροτιτς που σκόραρε καθοριστικού πόντους, ξέφυγε με +7 μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό και τελικά πανηγύρισε τη νίκη με 85-75.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 40-42, 54-61, 75-85