Ευρώπη

Aντέδρασε με «θύμα» τη Μπιλμπάο η Ρεάλ και τώρα Ολυμπιακός!

Η Ρεάλ Μαδρίτης ξέσπασε μετά τη βαριά ήττα από τη Μονακό διαλύοντας με σκορ 95-80 την Μπιλμπάο, και πλέον στρέφεται στο ματς με τον Ολυμπιακό για την Ευρωλίγκα (25/01).

Έβγαλε αντίδραση για τη βαριά ήττα από τη Μονακό η Ρεάλ!

Η «βασίλισσα» επικράτησε με σκορ 95-80 της Μπιλμπάο και ανέβηκε στο 17-2 στην ΑCB, παραμένοντας προφανώς στην κορυφή του πρωταθλήματος με απόσταση 2 νικών από τη δεύτερη Ουνικάχα Μάλαγα. Πλέον, στρέφει την προσοχή της στο εντός έδρας παιχνίδι με τον Ολυμπιακό (25/11, 21:45).

Από την πρώτη περίοδο, η Ρεάλ έδειξε τη διάθεσή της να αφήσει πίσω τις κακές εμφανίσεις με Μονακό και Μούρθια, βάζοντας 30 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο. Η διαφορά έφτασε μέχρι και στο +28 υπέρ των γηπεδούχων, με τους Βάσκους να μειώνουν απλώς στην τελευταία περίοδο, όταν οι Μαδριλένοι έκαναν συντήρηση δυνάμεων.

Από τους νικητές ξεχώρισε ο Γκερσόν Γιαμπουσέλι με 16 πόντους, ενώ 15 πόντους μέτρησε ο Τζάναν Μούσα, 11 μαζί με 7 ριμπάουντ ο Βενσάν Πουαρίε, και 10 μαζί με ισάριθμες ασίστ ο Φακούντο Καμπάτσο. Από την Μπιλμπάο, προσπάθησε αλλά δεν έφτασε με 19 πόντους ο Τρίγκβι Χλίνασον.

Τα δεκάλεπτα: 30-22, 48-38, 76-52, 95-80