Ευρώπη

Σόκαρε τη Σερβία το Βέλγιο!

Με καλάθι του Λεκόμτ στα τελευταία δευτερόλεπτα, το Βέλγιο νίκησε 74-73 μέσα στη Σερβία, επιστρέφοντας από το -10 και τερματίζοντας δεύτερο στον όμιλο!

Άλλο ένα κάζο για τη Σερβία στα «παράθυρα»!

Αν και ήταν στο +10 στο 35’, το Βέλγιο έκανε το μεγάλο comeback και με καλάθι του Λεκόμτ στα τελευταία δευτερόλεπτα νίκησε 74-73, τερματίζοντας στη δεύτερη θέση του Α’ ομίλου.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να ήταν μαζί. Από το τρίτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι πήραν τον έλεγχο και άρχιζαν να χτίζουν μία σταθερή διαφορά, η οποία έφτασε στο +10 (71-61), στο 35’. Ωστόσο, εκεί ξεκίνησε η αντεπίθεση των φιλοξενούμενων, οι οποίοι ολοκλήρωσαν την ανατροπή στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Έτσι, οι Βέλγοι ολοκλήρωσαν την πρώτη φάση με ρεκόρ 4-2, ενώ από την άλλοι οι Σέρβοι με 3-3.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Μπάκο με 17 πόντους, ενώ από 16π. είχαν οι Λεκόμτ και Ομπαζοάν.

Από το σύνολο του Πέσιτς, ξεχώρισε ο Μαρίνκοβιτς με 14 πόντους, με τον Μπιέλιτσα να είχε 12π. και τον Αβράμοβιτς 11π.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 38-38, 60-53, 73-74