Ευρώπη

«Σκούπισε» την Άλμπα και σήκωσε την κούπα η Μπάγερν Μονάχου!

Η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε 93-88 της Άλμπα στην παράταση, την οποία «σκούπισε» στους τελικούς και κατέκτησε τον 5ο τίτλο της ιστορίας της στο γερμανικό πρωτάθλημα!

Μπορεί να βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο στον τρίτο τελικό, ωστόσο η Μπάγερν Μονάχου έδειξε χαρακτήρα και ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση για να φτάσει στη νίκη επί της Άλμπα (93-88), που της χάρισε το 5ο πρωτάθλημα (και 2ο διαδοχικό) της ιστορίας της!

Οι Βαυαροί ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκαν 13-10 (5’), όμως οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν, έσφιξαν την άμυνά τους και με σερί 8-0 έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +7 (15-22).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Ρενέσες είχαν πιο καθαρό μυαλό και με σωστές επιλογές στην επίθεση, αύξησαν τη διαφορά τους. Μάλιστα, ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο με «αέρα» 14 πόντων (32-46).

Η τρίτη περίοδος χωρίζεται σε δύο κομμάτια. Στο πρώτο μισό, όπου η Άλμπα ήλεγχε το ρυθμό και διατηρούσε διψήφια διαφορά (43-58) και στο δεύτερο, όπου η Μπάγερν βελτιώθηκε σε άμυνα και επίθεση για να μειώσει κάπως (51-62 στο 30’).

Το τέταρτο δεκάλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στους Βαυαρούς, που κυριάρχησαν και στις δύο άκρες του πλευρές. Η ομάδα του Ράντονιτς μετέτρεψε το -13 (51-64) σε -2 (62-64 στο 33’) με εντυπωσιακό σερί 11-0!

Έτσι, οι πρωταθλητές Γερμανίας μπήκαν ξανά στη διεκδίκηση της νίκης κι ενώ δεν πτοήθηκαν από το -7 (64-71 στο 35’): με νέο σερί 9-0, έφτασαν να προηγούνται (73-71) σε μια πολύ κρίσιμη καμπή του αγώνα (38’).

Τα τελευταία δευτερόλεπτα ήταν δραματικά, με τον Λούτσιτς να πετυχαίνει μεγάλο τρίποντο και να ισοφαρίζει σε 76-76, που ήταν και το τελικό σκορ, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι γηπεδούχοι ήταν πιο ψύχραιμοι και είχαν καλύτερες επιλογές στην επίθεση για να φτάσουν στο τελικό 93-88, με το οποίο έκαναν το 3-0 στους τελικούς και σφράγισαν τον τίτλο!

Πρωταγωνιστές για την Μπάγερν οι Λούτσιτς (23 πόντοι, 4 ριμπάουντ), Τζέντοβιτς (18 πόντοι, 6 ασίστ), Μπάρτελ (15 πόντοι, 5 ριμπάουντ), Γιόβιτς (12 πόντοι, 6 ασίστ). Από την άλλη, για την Άλμπα διασώθηκε ο -μεταγραφικός στόχος του Παναθηναϊκού- Σίβα, που είχε 21 πόντους και 5 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 32-46, 51-62, 76-76, 93-88 (παρ.).