Ευρώπη

Διέσυρε τον Ιωνικό η Σπόρτινγκ

Ένας πολύ κακός Ιωνικός συνετρίβη 54-87 (!) από τη Σπόρτινγκ στη Λισαβόνα για την τρίτη αγωνιστική του Europe Cup και έφτασε στο 1-2 το ρεκόρ του στον όμιλο.

Ο Ιωνικός Νικαίας διασύρθηκε από την αδύναμη Σπόρτινγκ Λισαβόνας 54-87 στην Πορτογαλία για την τρίτη αγωνιστική του Europe Cup και έφτασε στο 1-2 το ρεκόρ του στον όμιλο, παραμένοντας, πάντως, στο «κόλπο της πρόκρισης.

Το ματς ήταν ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο, όμως τα επιμέρους σκορ των «λιονταριών» 27-15 στην τρίτη και 22-9 στην τέταρτη περίοδο έφεραν το διασυρμό για την ομάδα του Κούρο Σεγούρα.

Κορυφαίοι των Πορτογάλων ήταν ο Ουίλιαμς με 20 πόντους. Για τους Πειραιώτες, διασώθηκαν οι Χουγκάζ με 13 και Γόντικας με 10 πόντους.

Η Σπόρτινγκ είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης στην αρχή, όμως οι Χουγκάζ και Γόντικας βοήθησαν να λήξει ισόπαλη η πρώτη περίοδος.

Οι Πορτογάλοι άρχισαν να ανεβάζουν ρυθμούς και να σκοράρουν συνεχώς στη δεύτερη περίοδο και, έτσι, ολοκλήρωσαν με +8 το πρώτο ημίχρονο, χάρη στα καταπληκτικά ποσοστά του Ουίλιαμς.

Τα «λιοντάρια» έφτασαν στο +20 στην αρχή της τρίτης περιόδου με το 27-15 επιμέρους σκορ στην κακή άμυνα των Πειραιωτών και έφτασαν στο +20 στη λήξη του τριαντάλεπτου.

Το ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο, με τους Πορτογάλους να έχουν 22-9 επιμέρους σκορ και με την άμυνα τους «καθήλωσαν» τα ατού του Κούρο Σεγούρα, με αποτέλεσμα να σκοράρουν μόνο οι Χουγκάζ και Γόντικας και να φτάσουμε αρχικά στο +30 και, στη συνέχεια, στο τελικό +34.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-18, 38-30, 65-45, 87-54

ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ (Μαγκαλάες): Φοφανά 4 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Καρντόσο 4 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μασάδο 3 (1), Μοντέιρο 13 (3), Ρελβάο 2 (8 ριμπάουντ), Ντα Κόστα Βεντούρα 9 (2), Ντάουνς 9 (2 τρίποντα, 6 ασίστ), Μάρτιν 15 (3/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 10 ριμπάουντ), Πάτον 8 (4/7 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 20 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα)

ΙΩΝΙΚΟΣ (Σεγκούρα): Άρτις 8 (2), Χουγκάζ 13 (3/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/1 βολή, 5 ριμπάουντ), Τζέρμαν 6 (2), Μούρτος 2, Μουχαϊμίν 2, Αρσενόπουλος 8 (2), Αθηναίου (0/5 σουτ), Χατζηκυριάκος, Γκιουζέλης, Γόντικας 10 (3/5 δίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κολοβέρος 5