Ευρώπη

«Σόκαρε» την Μπαρτσελόνα και ισοφάρισε η Τενερίφη

Με μα εκπληκτική εμφάνιση στην τέταρτη περίοδο, η Τενερίφη νίκησε άνετα την Μπαρτσελόνα 80-68 στα Κανάρια στον δεύτερο μεταξύ τους ημιτελικό της ACB και ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά.

Η Τενερίφη νίκησε εντυπωσιακά την Μπαρτσελόνα 80-68 στις Κανάριες Νήσους στον δεύτερο μεταξύ τους ημιτελικό της ACB και ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά, οπότε οι δύο ομάδες θα τα ξαναπούν σε τρίτη αναμέτρηση την ερχόμενη Παρασκευή στο «Παλάου Μπλαουγκράνα», ώστε όποια κάνει το 2-1 να προκριθεί στους τελικούς του ισπανικού πρωταθλήματος.

Οι νησιώτες έκαναν 22-13 επιμέρους σκορ στην τέταρτη περίοδο και έφτασαν στο θρίαμβο κόντρα στην κουρασμένη αντίπαλό τους, με το ματς να είναι πραγματικό ντέρμπι στα τρία πρώτα δεκάλεπτα.

Για τους νικητές, ο Χουέρτας με 26 πόντους έκανε τη διαφορά, ενώ τον πλαισίωσε ιδανικά ο Σερμαντίνι με 21 πόντους. Για τους φιναλίστ της Ευρωλίγκας, ξεχώρισαν οι Γκασόλ με 15 και Ντέιβις, Χίγκινς με 12 πόντους.