Ευρώπη

«Σκούπισε» την Τορτόνα και έκλεισε ραντεβού με την Αρμάνι στους ιταλικούς τελικούς η Μπολόνια!

Παρότι βρέθηκε να χάνει με 16 πόντους διαφορά από την Τορτόνα, η Βίρτους Μπολόνια έκανε την ανατροπή (), και προκρίθηκε με 3-0 στους τελικούς του ιταλικού πρωταθλήματος!

«Σκούπισε» την Τορτόνα με εκτός έδρας ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο η Βίρτους Μπολόνια, πανηγυρίζοντας τη νίκη με 89-82 και παράλληλα την πρόκριση στους τελικούς του ιταλικού πρωταθλήματος, όπου θα συναντηθεί με την Αρμάνι Μιλάνο!

Παρότι βρέθηκε να χάνει με 16 πόντους διαφορά στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, η ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο έδειξε χαρακτήρα και βελτιώθηκε κατακόρυφα στο δεύτερο μέρος, φτάνοντας στην ανατροπή με μεγάλο της πρωταγωνιστή τον Ντάνιελ Χάκετ, ο οποίος ήταν ο πρώτο σκόρερ του αγώνα με 22 πόντους!

Διψήφιοι για τους νικητές και οι Σενγκέλια (11π.), Μπελινέλι (11π.), Μάικι (10π.), ενώ για τους γηπεδούχους ξεχώρισαν Ντάουμ (17π.), Κάντι (15π.) και Μακούρα (14π.).

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση και ολοκλήρωσαν την πρώτη περίοδο με μικρό προβάδισμα (26-21), πριν σκοράρουν 29 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο, ξεφεύγοντας στο +16 (55-39) πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια.

Σαφώς βελτιωμένη στην τρίτη περίοδο η Μπολόνια, πλησίασε στο 70-66, πέρασε μπροστά με για πρώτη φορά στο ματς με 73-72, πριν ολοκληρώσει την ανατροπή και επικρατήσει με 89-82, παίρνοντας την πρόκριση στους τελικούς!

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 55-69, 70-66, 82-89