Ευρώπη

Διεύρυνε το αήττητο σερί της στην Ιταλία πριν τον Παναθηναϊκό η Βίρτους Μπολόνια

Την αήττητη πορεία της (ρεκόρ 7-0) στο φετινό ιταλικό πρωτάθλημα συνέχισε η Βίρτους Μπολόνια, φεύγοντας με νίκη 71-64 από την έδρα της Τρέντο, λίγα εικοσιτετράωρα πριν φιλοξενηθεί από τον Παναθηναϊκό.

Την έβδομη νίκη της στις επτά πρώτες αγωνιστικές του ιταλικού πρωταθλήματος πανηγύρισε η Βίρτους Μπολόνια, η οποία επικράτησε ευκολότερα από ότι δείχνει το τελικό 71-64 στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Τρέντο, λίγες μέρες πριν ταξιδέψει στην Αθήνα για να αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό, για την 9η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Η ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο είχε διψήφιο προβάδισμα από την πρώτη περίοδο της αναμέτρησης και διατήρησε την υπέρ της «διαφορά ασφαλείας» μέχρι και την τελευταία περίοδο, όταν χαλάρωσε και επέτρεψε στην Τρέντο να πλησιάσει, αλλά χωρίς να απειλήσει ουσιαστικά.

Για την προσεχή αντίπαλο των «πράσινων» ξεχώρισαν οι Μάνιον (15π) και Κορντινιέ (13π), ενώ για τους ηττημένους του αποψινού αγώνα κορυφαίοι ήταν οι Κρόφορντ (17π) και Άτκινς (15π).

Τα δεκάλεπτα: 10-20, 27-44, 45-60, 64-71