Ευρώπη

«Απόδραση» από την Κροατία με καθοριστικό Όγκαστ για την Τσεντεβίτα Ολίμπια!

Με αντεπίθεση στα τελευταία λεπτά και τον Όγκαστ καθοριστικό στην τελευταία άμυνα, η Τσεντεβίτα Ολίμπια νίκησε 82-79 στην έδρα της Τσιμπόνα.

«Όρθια» στην Κροατία η Τσεντεβίτα Ολίμπια!

Αν και ήταν πίσω στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος του ματς, με αντεπίθεση στην τέταρτη περίοδο οι Σλοβένοι επικράτησαν 82-79 της Τσιμπόνα για την τρίτη σερί νίκη, που τους ανέβασε στο 8-5 στην Αδριατική λίγκα.

Η Τσεντεβίτα ήταν στο -3 (79-76), στο 38’, για να ακολουθήσουν 2/3 ελεύθερες βολές από Φέρελ και 2/2 από τον Μπλάζιτς για το προσπέρασμα (79-80). Στην τελευταία κατοχή του ματς, ο Όγκαστ έκανε το καθοριστικό κλέψιμο και φεύγοντας μόνος με το καλάθι, διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Μπλάζιτς με 19 πόντους, με τον Όγκαστ να προσθέτει 15π. και τον Φέρελ να είχε 10π.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 40-40, 61-58, 79-82