Ευρώπη

Λύγισε στην παράταση το ψυχωμένο Περιστέρι

Εάν και γύρισε από το -18 στέλνοντας το ματς στην παράταση, το Περιστέρι ηττήθηκε 87-85 στην έδρα της Τσμόκι-Μινσκ, αρχίζοντας με το... αριστερό τις υποχρεώσεις του στο Group G του FIBA Europe Cup.

Έδειξε χαρακτήρα, αλλά δεν του αρκούσε! Την ήττα (87-85) γνώρισε το Περιστέρι στην παράταση της εκτός έδρας αναμέτρησής του με τη Τσμόκι-Μινσκ, στην έναρξη των υποχρεώσεών του στο Group G του FIBA Europe Cup.

Η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου βρέθηκε να χάνει μέχρι και με 18 πόντους στο τελευταίο λεπτό της 3ης περιόδου, ωστόσο ένα «ψυχωμένο» 4ο δεκάλεπτό της πήγε τον αγώνα στο έξτρα πεντάλεπτο.

Κορυφαίοι για τους φιλοξενούμενους ήταν οι Πέτεγουεϊ (20π., 2 ριμπ., 1 ασ.), Μπράουν (14π., 4 επιθ. ριμπ., 1 ασ, 2κλ.) και Μίλερ (11π., 2 ριμπ., 6 ασ., 3 κλ.), ενώ από τους Λευκορώσους ξεχώρισε ο Ερναντέζ (10π., 8 ριμπ., 4 ασ., 1 κλ.).

Το ματς:

Οι γηπεδούχοι πέτυχαν το πρώτο καλάθι στο παιχνίδι, ωστόσο εν συνεχεία ακολούθησε ένα σερί 13-0 της ελληνικής ομάδας (για το 2-13 στα 3,5' αγώνα), με δύο τρίποντα του Πέτεγουεϊ κι ένα του Χρυσικόπουλου. Η Τσμόκι-Μινσκ άρχισε να ψαλιδίζει σιγά-σιγά τη διαφορά, αρχικά για το 7-17 στα μέσα της περιόδου, η οποία ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 23-25.

Αμφότερες οι ομάδες ήταν αρκετά άστοχες στα τέσσερα πρώτα λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου, με τους Λευκορώσους να περνούν μπροστά (33-32) πέντε λεπτά πριν το ημίχρονο χάρη στο λέι-απ του Άπσοου. Μάλιστα, διεύρυναν το προβάδισμά τους στο +9 (49-40) πριν το ημίχρονο.

Τσμόκι-Μινσκ - Περιστέρι: 87-85 (παράταση)

Η Τσμόκι-Μινσκ μπήκε γκαζωμένη και στην τρίτη περίοδο, φτάνοντας στο +13 (53-40), ύστερα από δύο λεπτά. Η ομάδα του Μανωλόπουλου πλήρωνε την αστοχία της τόσο στα σουτ δύο πόντων (κοντά στο 46% σε αυτό το σημείο), όσο και στις βολές (60%). Έτσι, είδε τους γηπεδούχους να πηγαίνουν μέχρι και στο +18 (68-50) -στη μέγιστη υπέρ τους διαφορά στο ματς- στα 50'' πριν την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου. Ωστόσο, το Περιστέρι δεν παράτησε το παιχνίδι.

Η τελευταία περίοδος άρχισε με το σκορ στο 70-56. Οι παίκτες του Μανωλόπουλου έδεσαν για τα καλά την άμυνά τους κι έτρεξαν ένα σερί 11-0 (13-0 από το προηγούμενο δεκάλεπτο), μειώνοντας στους τρεις πόντους (70-67) στα 5'41'' πριν την τελευταία κόρνα. Το Περιστέρι όχι μόνο ισοφάρισε, αλλά πέρασε και μπροστά για το 75-77 στα 34'' πριν το τέλος του ματς. Ωστόσο, το πετυχημένο λέι-απ του Κλαρκ, δεν το άφησε να πανηγυρίσει, οδηγώντας το παιχνίδι στην παράταση (77-77). Εκεί, όμως, που ο Μακ Κρι αστόχησε στο σουτ τριών πόντων στην τελευταία προσπάθεια του Περιστερίου, με τους γηπεδούχους να φτάνουν στην έστω και… οριακή νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 23-25, 49-40, 70-56, 77-77, (παρ.) 87-85.