Ευρώπη

Εμφατική απάντηση στη Μακάμπι από τη Χάποελ Τελ Αβίβ του Δέδα!

Η Χάποελ Τελ Αβίβ του Στέφανου Δέδα έκανε εντυπωσιακή εμφάνιση, νίκησε 85-67 τη Μακάμπι και ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά τελικών, που θα κριθεί σε τρίτο και τελευταίο ματς στο «Γιάντ Ελιγιάου»!

Εμφατική απάντηση από τη Χάποελ Τελ Αβίβ και... τελικός των τελικών στο Ισραήλ!

Η ομάδα του Στέφανου Δέδα νίκησε με σκορ 85-67 τη Μακάμπι, ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά τελικών, και πλέον το πρωτάθλημα θα κριθεί σε τρίτο και τελευταίο ματς στο «Γιαντ Ελιγιάου» τη Δευτέρα (17/06, 21:00)!

Από την πρώτη περίοδο, η Χάποελ ήταν κυρίαρχη στον αγωνιστικό χώρο και ξέφυγε γρήγορα με διψήφια διαφορά, πετυχαίνοντας 29 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο. Σε κανένα σημείο του ματς η Μακάμπι δεν έδειξε ανταγωνιστική, με τους γηπεδούχους να παίρνουν την άνετη νίκη.

Κορυφαίς των νικητών με 25 πόντους ήταν ο Ξαβιέ Μάνφορντ, ενώ 15 είχε ο Τζέιλεν Χόουρντ και 11 μαζί με 7 ασίστ ο Τάιλερ Ένις. Από πλευράς Μακάμπι, πάλεψε αλλά δεν έφτασε με 16 πόντους ο Ρόμαν Σόρκιν.

Τα δεκάλεπτα: 29-17, 46-35, 63-49, 85-67