Ευρώπη

«Αλύγιστη» Ζαλγκίρις… ξέρανε τον Ερυθρό Αστέρα

Με καλάθι και φάουλ του Λεκαβίτσιους στα 16’’ πριν από τη λήξη, η Ζαλγκίρις έκανε την ανατροπή και επικράτησε 85-84 του Ερυθρού Αστέρα, σε ακόμη ένα ματς-θρίλερ στο τουρνουά «Νεόφυτος Χανδριώτης».

Έπειτα από ακόμη ένα «θρίλερ» στην Κύπρο, η Ζαλγκίρις έφυγε με τη νίκη, επικρατώντας 85-84 του Ερυθρού Αστέρα.

Ήρωας των Λιθουανών ήταν ο Λεκαβίτσιους, ο οποίος με δικό του καλάθι και φάουλ στα 16'' πριν τη λήξη, διαμόρφωσε το τελικό σκορ, αφού ο Ντος Σάντος αστόχησε σε τρίποντο στην εκπνοή.

Στο μεταξύ, οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να επιστρέψουν από το -15 (69-54) του 28', κρατώντας εκείνοι τη νίκη στα χέρια τους στο τέλος.

Κορυφαίος της Ζαλγκίρις ο Ουλάνοβας με 16 πόντους, ενώ νταμπλ-νταμπλ έκανε ο Μπιρούτις με 11π. και 12 ριμπάουντ.

Από τον Ερυθρό Αστέρα, ξεχώρισαν οι Γκιεντράιτις και Τόμπι με 19π. και 18π. αντίστοιχα.

Καλύτερο ξεκίνημα από τον Ερυθρό Αστέρα, ο οποίος πήρε από νωρίς το προβάδισμα, φτάνοντας στο +11 (7-18) και κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο +7 (14-21). Με μπροστάρηδες τους Ουλάνοβας και Λεκαβίτσιους η Ζαλγκίρις αντέδρασε στο δεύτερο δεκάλεπτο, ισορροπώντας το ματς (30-31), στο 15’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι δύο ομάδες ήταν μαζί, με τους Λιθουανούς να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το +4 (41-37).

Η Ζαλγκίρις είχε τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης στο μεγαλύτερο μέρος της τρίτης περιόδου, καθώς όχι μόνο διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα, αλλά έφτασε ακόμη και στο +15 (69-54), στο 28’. Ωστόσο, στο τελευταίο δίλεπτο οι Σέρβοι έβγαλαν άμυνες, κλείνοντας το δεκάλεπτο με σερί 8-0 (69-62).

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι «ερυθρόλευκοι» και στην τέταρτη περίοδο, με τον
«ζεστό» Γκιεντράιτις και τον Τόμπι να τους δίνουν ξανά το προβάδισμα (73-75), στο 35’. Στη συνέχεια, μπήκε και ο Νέντοβιτς στην εξίσωση για το +4 (78-82), στο 37’. Οι Λιθουανοί δεν τα παράτησαν και με καλάθι και φάουλ του Λεκαβίτσιους πέρασαν μπροστά (84-85), στα 16’’ πριν από τη λήξη. Στην τελευταία επίθεση, ο Ντος Σάντος αστόχησε σε τρίποντο και έτσι η Ζαλγκίρις πήρε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 41-37, 69-62, 85-84