Ευρώπη

Διέλυσε την Γκαργκζντάι πριν τη διαβολοβδομάδα η Ζαλγκίρις

Η Ζαλγκίρις επικράτησε 96-70 της Γκαργκζντάι, έκανε το 20-4 στο πρωτάθλημα Λιθουανίας και πηγαίνει με ανεβασμένη ψυχολογία στη διαβολοβδομάδα της Ευρωλίγκας.

Τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της πανηγύρισε η Ζαλγκίρις στο πρωτάθλημα Λιθουανίας, διαλύοντας με 96-70 την Γκαργκζντάι. Έτσι, το σύνολο του Κάζιε Μασκβίτις έκανε το 20-4 και παρέμεινε πρώτη στον βαθμολογικό πίνακα, πάνω από τη Ρίτας, η οποία βρίσκεται στο 18-5.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ καλύτερα στο παρκέ και προηγήθηκαν με 27-19 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Στη δεύτερη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι άλλαξαν τα δεδομένα της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην ανάπαυλα με 47-43 υπέρ των γηπεδούχων.

Ωστόσο, με την αρχή του δευτέρου μέρους, η Ζαλγκίρις μετέτρεψε στην αναμέτρηση σε περίπατο, με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να τη βρίσκει μπροστά στο σκορ με 76-57. Έτσι, η τελευταία περίοδος αποτέλεσε τυπική διαδικασία, με την ομάδα του Κάουνας να παίρνει τη νίκη με 96-70 και να πηγαίνει με ανεβασμένη ψυχολογία στη διαβολοβδομάδα.

Κορυφαίοι για τους γηπεδούχους ήταν οι Ντίμσα και Πολονάρα με 14 πόντους, ενώ 13π. είχε ο Γκεντράιτις.

Τα δεκάλεπτα: 27-19, 47-43, 76-57, 96-70