Ευρώπη

Ζωντανή στο θρίλερ η Βενέτσια και 1-0 στους τελικούς!

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, η Βενέτσια επικράτησε 72-70 της Σάσαρι και έκανε το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του τίτλου.

Την πρώτη της νίκη στους τελικούς του ιταλικού πρωταθλήματος πανηγύρισε η Βενέτσια, που επικράτησε 72-70 εντός έδρας της Σάσαρι σε μια αναμέτρηση που ήταν θρίλερ και κρίθηκε στο φινάλε.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα το ματς και προηγήθηκαν 18-14 στην πρώτη περίοδο, ωστόσο το δεύτερο δεκάλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στην ομάδα του Ποτσέκο, που έτρεξε επιμέρους σκορ 23-11 για να προηγηθεί με +8 (29-37).

Οι παίκτες του Ντε Ραφαέλε αντέδρασαν όμως και κυριάρχησαν στην τρίτη περίοδο, όπου έκαναν 25-15 για να περάσουν και πάλι μπροστά (54-52). Στο φινάλε το παιχνίδι έγινε θρίλερ και κρίθηκε στις λεπτομέρειες, αλλά η Βενέτσια είχε την απαιτούμενη ψυχραιμία και έφτασε στο τελικό 72-70 αφού ο γκαρντ των φιλοξενούμενων, Σπίσου, αστόχησε σε τρίποντο… νίκης στο φινάλε.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Χάινς, ο οποίος είχε 15 πόντους, ενώ ο Γουάτ πρόσθεσε 14. Ο Μπράμος σημείωσε 8 πόντους, αλλά ήταν άστοχος (2/9 εντός παιδιάς). Από την άλλη, ξεχώρισαν οι ΜακΓκι (19 πόντοι), Τόμας (13 πόντοι, 9 ριμπάουντ), Κούλεϊ (12 πόντοι, 11 ριμπάουντ).

Να θυμίσουμε ότι ο τίτλος κρίνεται στις 4 νίκες, ενώ το επόμενο ματς είναι προγραμματισμένο για την Τετάρτη στη Βενετία.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 29-37, 54-52, 72-70.