Γενικά

Με απίθανη ανατροπή σόκαρε στο σπίτι της την Κροατία η Γερμανία!

Πραγματοποιώντας επική αντεπίθεση στην 4η περίοδο, η Γερμανία επικράτησε 86-76 της Κροατίας του Χεζόνια και πέρασε στον τελικό, όπου θα αντιμετωπίσει τη Βραζιλία.

Βόμβα από τη Γερμανία, η οποία έκλεισε το «σπίτι» της Κροατίας, αφού τη νίκησε 86-76 και πέρασε στον τελικό του Προολυμπιακού τουρνουά, όπου θα αντιμετωπίσει τη Βραζιλία.

Κορυφαίοι για το συγκρότημα του Ρεντλ οι Μάοντο Λο (29 πόντοι, 8 ασίστ) και Σαϊμπού (13 πόντοι, 5 ριμπάουντ).

Από την άλλη, για την ομάδα του Μρσιτς ξεχώρισε ο Μπογκντάνοβιτς, που σταμάτησε στους 38 πόντους (!), ενώ ο Χεζόνια είχε 14 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Το ματς ήταν ντέρμπι στη μεγαλύτερη διάρκειά του, με τους Κροάτες να αποκτούν μικρό προβάδισμα στην πρώτη περίοδο (19-23).

Οι Γερμανοί βελτιώθηκαν επιθετικά στο δεύτερο δεκάλεπτο και δεν επέτρεψαν στους «οικοδεσπότες» να ξεφύγουν (43-45 στο ημίχρονο).

Στην 3η περίοδο, οι παίκτες του Μρσιτς έσφιξαν την άμυνά τους και απέκτησαν διαφορά 7 πόντων (56-63). Κι ενώ έδειχναν να ελέγχουν τον ρυθμό, υπέστησαν μπλακ-άουτ από τα μισά του 4ου δεκαλέπτου και μετά.

Αυτό είχε ως συνέπεια να τρέξει το συγκρότημα του Ρεντλ ένα επιμέρους σκορ 19-2 που μετέτρεψε το 67-74 σε 86-76!

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 43-45, 56-63, 86-76.