Ευρώπη

Στον τελικό του Eurocup η Μονακό με buzzer-beater του Γκρέι!

Η Μονακό επικράτησε της Γκραν Κανάρια 76-74 στην Ισπανία με buzzer-beater του Γκρέι, έκανε το 2-0 στην ημιτελική σειρά και προκρίθηκε στον τελικό του Eurocup.

Στον τελικό του Eurocup προκρίθηκε η Μονακό, μετά τη δεύτερη νίκη της σε βάρος της Γκραν Κανάρια στην ημιτελική σειρά, με σκορ 76-74 στην Ισπανία. Ο Ρομπ Γκρέι πέτυχε το νικητήριο buzzer-beater δίποντο στα 2 δέκατα πριν τη λήξη.

Οι Μονεγάσκοι περιμένουν τον νικητή της σειράς Βίρτους Μπολόνια-Ούνιξ Καζάν για να μάθουν τον αντίπαλό τους στον τελικό. Εφόσον δεν προκριθεί στα playoff της Euroleague η Βαλένθια (αλλά η Ζενίτ), θα έχουν θέση στην Euroleague 2021-22 και οι δύο φιναλίστ του Eurocup.

Η Γκραν Κανάρια γύρισε από το -13 και ισοφάρισε σε 74-74 στα 3,2’’ πριν το φινάλε με τον Αλμπισί, αλλά ο Ρομπ Γκρέι έδωσε σχεδόν με την κόρνα της λήξης τη νίκη και την πρόκριση στη Μονακό.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Νάιτ (17π., 8ρ., 5ασ.), Μποστ (15π., 5ασ.) και Ο’Μπράιεν (15π.). Για την Γκραν Κανάρια ξεχώρισαν οι Οκόγιε (15π., 5ρ.), Κοστέλο (11π., 9ρ.) και Μπαλτσερόφσκι (12π., 5ρ,).

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να είναι εξαιρετικές στο επιθετικό κομμάτι και την Γκραν Κανάρια να παίρνει από το 5ο λεπτό και μετά το προβάδισμα με βραχεία κεφαλή, που έφτασε μέχρι το 26-21 στη λήξη του δεκαλέπτου.

Ωστόσο ένα εξαιρετικό δεύτερο δεκάλεπτο της Μονακό, με επιμέρους σκορ 24-9, έφερε τους φιλοξενούμενους προηγούμενους 45-35 στην ανάπαυλα.

Στο 33’ έφτασαν μάλιστα στο μεγαλύτερο υπέρ τους προβάδισμα (37-50), για να ξεκινήσει κάπου εκεί η αντεπίθεση των Ισπανών.
Στο 30’ οι γηπεδούχοι είχαν μειώσει σε 49-56, ενώ στο 33’ κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 59-59, με καθοριστικό τον Σον Κιλπάτρικ στο τελευταίο κομμάτι της επιστροφής τους.

Η Μονακό ξέφυγε ξανά, φτάνοντας στο 62-70 τρία λεπτά πριν τη λήξη, αλλά η Γκραν Κανάρια κατάφερε να ισοφαρίσει σε 74-74 στα 3,2’’ πριν το τέλος με τρεις βολές του Αλμπισί. Ωστόσο, ο Ρομπ Γκρέι ευστόχησε σε buzzer-beater (με 2 δέκατα του δευτερολέπτου να απομένουν στο χρονόμετρο) και έδωσε στους Γάλλους τη νίκη-πρόκριση στον τελικό.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 35-45, 49-56, 74-76