Άνετος και ωραίος

Ο Ολυμπιακός δεν συνάντησε καμία δυσκολία απέναντι στον Κολοσσό Ρόδου τον οποίο και νίκησε με 92-63. Κορυφαίοι για τους «ερυθρόλευκους» που σκαρφάλωσαν και πάλι στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, οι Τσίλντρες και Κλέιζα. Σπουδαία δουλειά και από τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη. Ο Σάσα Βασίλιεβιτς με 18 πόντους ήταν ο μόνος που προσπάθησε στους «θαλασσί».

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι. Η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη, εκτός από ουσία, είχε και θέαμα στο παιχνίδι της και έτσι κατάφερε να προηγηθεί με 18-12 με τους Τσίλντρες και Σχορτσανίτη να κάνουν σπουδαία δουλειά στην άμυνα. Αμφότεροι, φιλοδώρησαν τους αντιπάλους τους από δύο τάπες ενώ τη δουλειά στην επίθεση την ανέλαβε στο πρώτο δεκάλεπτο ο Λίνας Κλέιζα για το 24-16 του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο οι «θαλασσί» του Γιάννη Σφαιρόπουλου κατάφεραν να μειώσουν σε 32-28, αλλά από εκείνο το σημείο και έπειτα έχασαν κάθε επαφή με το σκορ. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να παίζει καλή άμυνα, είχε πολύ έξυπνες επιλογές στην επίθεση και με επιμέρους σκορ 16-4, στα τελευταία τρία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, οι Πειραιώτες έστειλαν τη διαφορά στο +16 (48-32).

Όσο περνούσε η ώρα, η διαφορά ολοένα και αυξανόταν. Στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου, με σερί 8-0, ο Ολυμπιακός πήγε το παιχνίδι στο +24 (56-32). Ο Μίλος Τεόντοσιτς οργάνωνε και πάλι υποδειγματικά, οι Τσίλντρες και Κλέιζα εκτελούσαν και έτσι οι «ερυθρόλευκοι» μετέτρεψαν το δεύτερο ημίχρονο σε τυπική διαδικασία.

Ο Παναγιώτης Γιαννάκης έδωσε αρκετό χρόνο συμμετοχής στους μικρούς (Παπανικολάου, Σλούκα), αλλά και στους Μαυροκεφαλίδη και Πεν. Κατά διαστήματα οι Πειραιώτες πρόσφεραν και θέαμα με τη διαφορά να διατηρείται πάνω από τους 20 πόντους, τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη του παιχνιδιού (78-53).

Δεκάλεπτα: 24-16, 48-32, 71.48, 92-63

Ολυμπιακός (Γιαννάκης): Παπανικολάου, Πεν 8, Τσίλντρες 13, Βούισιτς 1, Τεόντοσιτς 7, Μπουρούσης 6, Χαλπερίν 7, Κλέιζα 14, Μαυροκεφαλίδης 13, Βασιλόπουλος 8, Σλούκας 7, Σχορτσανίτης 8.

Κολοσσός Ρόδου (Σφαιρόπουλος): Χάρις 9, Παντελιάδης, Δανάς, Βασίλιεβιτς 18, Ζάρας 2, Μανωλόπουλος 2, Ασημακόπουλος 4, Ντοζίερ 12, Χαρίσης 6, Τσάμης 6, Παππάς, Μοντς 4.

Επιμέλεια: Αντώνης Κατσίκης