Με φόρα επέστρεψε ο «Γηραιός»

Κόντρα στα γεγονότα των τελευταίων ημερών, κόντρα στα όσα έγιναν στις εξέδρες του Ιβανωφείου όπου είχαμε εκκένωση από ρίψη αντικειμένων, ο Ηρακλής πήρε σπουδαία νίκη στην πρεμιέρα της Α1, επικρατώντας 82-81 στην παράταση του Πανελληνίου. Κορυφαίοι για τους νικητές οι Λαμπρόπουλος (24π.) και Έβερετ (20π.), Παπαμακάριος και Μπράουν οι καλύτεροι για την ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου.

Εκτός από διαβουλεύσεις, παρασκήνιο και διακοπές είχαμε και μπάσκετ στο Ιβανώφειο. Ο Πανελλήνιος ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι και με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου προηγήθηκε 25-12 δείχνοντας ότι θα φτάσει εύκολα στη νίκη.

Οι γηπεδούχοι όμως συνήλθαν και χάρις στον Έβερετ κατάφεραν να γυρίσουν το παιχνίδι και να πλησιάσουν τους «Ολυμπιονίκες» που συνέχιζαν να διατηρούν το προβάδισμα.

Ο Ηρακλής όμως επέστρεψε για τα καλά και όλα δείχνουν ότι θα υπάρξει ντέρμπι ως το τέλος. Με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου η ομάδα του Πιλαφίδη έχει μειώσει στον πόντο (59-60).

Σε εκείνο το σημείο ανέλαβε δράση ο Μανώλης Παπαμακάριος. Ο αρχηγός των Λαμιωτών με δυο συνεχόμενα τρίποντα έκανε το σκορ 61-68 και στη συνέχεια 63-70 3’53’’ πριν το τέλος του αγώνα.

Η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση. Με έξι πόντους του Λαμπρόπουλου, δυο του Έβερετ και δυο του Εϊτουταβίτσιους ο Ηρακλής έτρεξε ένα σερί 10-0 και 1’36’’ πριν το τέλος πήρε τον έλεγχο του αγώνα.

Η απάντηση για τον Πανελλήνιο ήρθε από τον Μπάιερς ο οποίος ισοφάρισε σε 73-73 46’’ πριν το τέλος του αγώνα. Τι ακολούθησε; Άστοχο σουτ του Έβερετ στο 39’29’’, άστοχο τρίποντο του Παπαμακάριου 7’’ πριν το τέλος και εκπρόθεσμο καλάθι του Έβερετ που δεν μέτρησε.

Στην παράταση το ντέρμπι συνεχίστηκε με τον Πανελλήνιο να δείχνει ότι είναι και πάλι πιο κοντά στη νίκη, αλλά με τους γηπεδούχους να μην τα παρατάνε ως το τέλος και τελικά να φτάνουν σε μια σπουδαία νίκη. Δυο λεπτά πριν το τέλος, ο Εϊτουταβίτσιους μείωσε με μια βολή σε 80-81 και ακολούθησαν πολλά άστοχα σουτ. Στο 44’10’’ ο Μπάιερς αστόχησε σε τρίποντο για τον Πανελλήνιο και ο Κράμπενχοφτ πήρε το ριμπάουντ αλλά αστόχησε εκ νέου. Το θρίλερ συνεχίστηκε με τον Έβερετ να κερδίζει φάουλ 2,3’’ πριν το τέλος της παράτασης και με δυο βολές να χαρίζει μια μεγάλη νίκη στον Ηρακλή.

Τα δεκάλεπτα: 12-25, 35-40, 52-56, 73-73, 82-81 παρ.

Ηρακλής (Πιλαφίδης): Έβερετ 20, Μπόουλντιν 5, Λιούις 9, Τσαλκιτζής, Στεργίου 9, Ειτουταβίτσιους 15, Λαμπρόπουλος 24

Πανελλήνιος (Σκουρτόπουλος): Ξανθόπουλος 7, Παπαμακάριος 20, Μπέιλι 4, Καλαϊτζής, Μπάιαρς 11, Κράνμπενχοφτ 11, Ράντσιτς 3, Καραθανάσης, Σκλάβος, Μπράουν 23, Όστοϊτς 2, Κομποδιέτας

Επιμέλεια: Διονύσης Καμπάς