Αν έχεις… Τόμπσον διάβαινε!

Την τρίτη του νίκη στη φετινή Α1 πέτυχε ο Ίκαρος Καλλιθέας, επικρατώντας του Πανελληνίου στο Κλειστό της Γλυφάδας με 68-61, έχοντας ως κορυφαίο τον Ντιόν Τόμπσον. Ο Αμερικανός ήταν εξαιρετικός (16 πόντους, 15 ριμπάουντ, 1 κόψιμο), βοηθώντας τους νεοφώτιστους να κάνουν τρεις τις νίκες τους στις πέντε πρώτες αγωνιστικές. Νέα ήττα για τον Πανελλήνιο, ο οποίος είχε τον Μπάιαρς ως διακριθέντα (18 πόντους). Υπό το βλέμμα του Λευτέρη Σούμποτιτς το ματς.

Ο Ίκαρος μπήκε με φόρα στο παιχνίδι και με την τριπλέτα ξένων (Μακαλάρνι, Κράσιτς, Τόμπσον) έχτισε με το «καλημέρα» μία διαφορά οκτώ πόντων (13-5). Ο Πανελλήνιος απάντησε με ένα δικό του επιμέρους 9-4, ψαλιδίζοντας τη διαφορά στους τρεις (17-14). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 21-16 υπέρ των γηπεδούχων, οι οποίοι είχαν εξαιρετικό ποσοστό ευστοχίας στα σουτ εντός παιδιάς (2/3 τρ., 4/7 διπ.). Η επάνοδος των δύο ομάδων στο παρκέ επεφύλασσε την αντεπίθεση των φιλοξενουμένων, με τον Μπάιαρς να δίνει συνέχεια στις καλές εμφανίσεις μετά από αυτήν κόντρα στην Καντού μεσοβδόμαδα, βάζοντας σε θέση οδηγού τους «ολυμπιονίκες» (23-26), μέχρι και την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, όταν ένα απίστευτο τρίποντο του Μακαλάρνι, έδωσε εκ νέου προβάδισμα στον Ίκαρο (35-34).

Τα πολλά λάθη στοίχισαν στους νεοφώτιστους (14 έναντι 6 των αντιπάλων), την ώρα που ο Όστοϊτς αφυπνιζόταν αγωνιστικά και με συνεχόμενους πόντους έδινε προβάδισμα τριών πόντων (41-44), στον Πανελλήνιο. Καλαμπόκης και Τόμπσον είπαν να αναλάβουν δράση, βοηθώντας τον Ίκαρο να τρέξει ένα επιμέρους 12-1, διαμορφώνοντας το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου στο 53-45.

Ο Ίκαρος διατήρησε διαφορά ασφαλείας μέχρι και τα μισά της τελευταίας περιόδου, καταφέρνοντας να προηγηθεί ακόμα και με 12 πόντους (57-45). Ένα τρίποντο του Μπάιαρς, έριξε τη διαφορά στους έξι (61-55), με την αναμέτρηση να μένει χωρίς σκορ για τέσσερα ολόκληρα αγωνιστικά λεπτά. Το τελικό 68-61 έδωσε στην ομάδα του Άρη Λυκογιάννη το τρίτο ροζ φύλλο της χρονιάς, την ώρα που ο Πανελλήνιος παραμένει με μόλις μία νίκη στις πέντε πρώτες αγωνιστικές.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 35-34, 53-45, 68-61

Ίκαρος (Λυκογιάννης): Αγαδάκος 7, Φαλέκας 2, Καράμπουλας 4, Πολυτάρχου 7, Τόμπσον 16, Καλαμπόκης 17, Μακαλάρνι 7, Κατούφας, Πετροδημόπουλος 2, Κράσιτς 6

Πανελλήνιος (Σκουρτόπουλος): Ξανθόπουλος 6, Παπαμακάριος 6, Καλαϊτζής, Μπάιαρς 18, Κράνμπενχοφτ 2, Σκλάβος 7, Ούντριχ 8, Μπράουν 7, Όστοϊτς 7, Κολόκας, Κομποδιέτας

Επιμέλεια: Ανδρέας Κριαράς