«Αγρίεψε» ο Παναθηναϊκός!

Η χθεσινή ήττα από τη Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ φαίνεται πως πείραξε τους παίκτες του Παναθηναϊκού, που... ξέσπασαν στη Ζαλγκίρις, την οποία νίκησαν άνετα με 80-66 καταλαμβάνοντας την τρίτη θέση στο τουρνουά «Αλεξάντερ Γκομέλσκι». Σαρωτικοί μετά το πρώτο δεκάλεπτο οι πρωταθλητές Ευρώπης, που έπαιξαν χωρίς τον τραυματία Μπατίστ. Άξιος αντικαταστάτης του Αμερικανού ο Άλεξ Μάριτς (19π., 8 ριμπ.), καλός και πάλι ο Λόγκαν (13π.).

Ο αγώνας...

Ο Παναθηναϊκός άρχισε νωθρά το ματς με αποτέλεσμα η Ζαλγκίρις να επωφεληθεί από την αστοχία του και να προηγηθεί νωρίς με οκτώ (4-12). Το τάιμ άουτ του Ομπράντοβιτς είχε ευεργετικά αποτελέσματα, αφού οι «πράσινοι» κατάφεραν να επιστρέψουν στο ματς και με τρίποντο του Λόγκαν να κλείσουν το δεκάλεπτο σε απόσταση αναπνοής (16-17). Στη δεύτερη περίοδο η άμυνα των πρωταθλητών Ευρώπης πήρε άριστα και με ένα σερί 17-0 κατάφερε να ξεφύγει με 35-21. Ο Μάριτς έκανε θραύση κοντά στο καλάθι και το «τριφύλλι» έκλεισε το ημίχρονο με διαφορά 12 πόντων, 41-29.

Οι παίκτες του «Ζοτς» μπήκαν στο δεύτερο μέρος, όπως τελείωσαν το πρώτο. Με επί μέρους σκορ 10-2 ανέβασαν τη διαφορά στους 20 (51-31) φτάνοντας ακόμη και στο +24, 63-39, ένα λεπτό πριν ολοκληρωθεί το τρίτο δεκάλεπτο. Η ομάδα του Ηλία Ζούρου χάρη στις ατομικές ενέργειες των Τάι Λόσον και Σόνι Γουίμς μείωσε στην τέταρτη περίοδο (69-52 στην αρχή και σταδιακά μέχρι το -13, 79-66), αλλά Μάριτς και Τσαρτσαρής φρόντιζαν ώστε η διαφορά να παραμένει σε επίπεδα ασφαλείας για τον Παναθηναϊκό, τη στιγμή που ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς έδινε χρόνο συμμετοχής και στον Καραμαλέγκο.

Δεκάλεπτα: 16-17, 41-29, 63-43, 80-66.

Παναθηναϊκός: Μάριτς 19 (8 ριμπ.), Λόγκαν 13, Σάτο 8, Πατ Καλάθης 8 (9 ριμπ.), Τσαρτσαρής 7, Διαμαντίδης 5, Βουγιούκας 8, Καραμαλέγκος 1, Κυρίτσης 7, Σμιθ 4, Ζούμπος.

Ζαλγκίρις: Λόσον 17, Πόποβιτς 4, Ράκοβιτς 10, Κλιμαβίτσιους, Ντέλας 2, Κουζμίνσκας 6, Μιλάκνις 8, Γουίμς 15, Κόλινς 2, Σάμχαν 2.

* Δεν αγωνίστηκαν οι αδειούχοι διεθνείς Νικ Καλάθης και Κώστας Καϊμακόγλου, όπως και ο ανέτοιμος Περπέρογλου.

Επιμέλεια: Χρήστος Ρομπόλης