Ελλάδα

Σαν έτοιμη από καιρό…

Τι κι αν δεν έχει συμπληρώσει καν μία εβδομάδα προετοιμασίας; Η Εθνική έδειξε αφύσικα έτοιμη και ισχυρή για τα δεδομένα της εποχής και μετά τη Ρωσία χθες, σήμερα κέρδισε με 82-70 και τη Λιθουανία στο Κάουνας δείχνοντας να βαδίζει στο σωστό δρόμο για να πάει στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου μέσω Βενεζουέλας. Καταιγιστική από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά η ομάδα του Ηλία Ζούρου. Πρώτος σκόρερ ο Καϊμακόγλου με 14.

Το ματς…

Ελλείψει του Σπανούλη, αλλά και τον «Ιταλών» (Ζήση, Φώτση και Μπουρούση) η Εθνική παρέταξε την ίδια πεντάδα. Μάντζαρης, Μπράμος, Παπανικολάου, Καϊμακόγλου και Μαυροειδής ξεκίνησαν το ματς, ενώ από πλευράς Λιθουανίας, που δεν είχε στις τάξεις της Γιασάιτις και Γιασικεβίτσιους, άρχισαν τον αγώνα οι Καλνιέτις, Γιουσκεβίτσιους, Κουζμίνσκας, Κλέιζα και Γιαβτόκας.

Το πρώτο δεκάλεπτο ανήκε στους γηπεδούχους, που έχασαν την πρωτοπορία μόνο σε μία περίπτωση με καλάθι του ορεξάτου Πρίντεζη (13-14), αλλά με πρωταγωνιστή τον Λίνας Κλέιζα έφτασαν ακόμη και στο +8, 24-16. Η αντίδραση της ελληνικής ομάδας ήταν άμεση και… αποστομωτική. Κατάφερε πολύ γρήγορα να ισορροπήσει, ανέκτησε το προβάδισμα (25-26) κι έχοντας ως όπλο την άμυνα, καθώς και την ευστοχία στην επίθεση άρχισε να ξεφεύγει. Με πρωταγωνιστές τους Βασιλειάδη, Καλάθη, Βουγιούκα και Καϊμακόγλου στην επίθεση, η διαφορά έφτασε και στους 14 (36-50), προτού ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος στο +13 για την ομάδα του Ηλία Ζούρου (41-54).

Με αφετηρία την αμυντική λειτουργία και με καλές επιλογές στην επίθεση, το ελληνικό συγκρότημα εξακολουθούσε να έχει τον απόλυτο έλεγχο στο τρίτο δεκάλεπτο. Η «επίσημη αγαπημένη» όχι απλώς δεν επέτρεπε στους παίκτες του Κεστούτις Κεμζούρα να πιστέψουν στην ανατροπή, αλλά χάρη και στον επιθετικό πλουραλισμό ανέβασε τη διαφορά και στους 17 (45-62 και 54-71). Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Λιθουανία κατάφερε να ψαλιδίσει τη διαφορά (69-78), όχι όμως και να απειλήσει ουσιαστικά την ελληνική ομάδα, που πήρε τη νίκη με 82-70.

Δεκάλεπτα: 24-18, 41-54, 57-71, 70-82.

Λιθουανία: Καλνιέτις 10, Κλέιζα 10, Ντελινινκάιτις 10, Γιανκούνας 10, Γιαβτόκας 8, Κουζμίνσκας 6, Καβαλιάουσκας 5, Ντούλκις 5, Γιουσκεβίτσιους 4, Βαλαντσιούνας 2, Σονγκάιλα.

Ελλάδα: Βασιλειάδης 11, Μάντζαρης 4, Σλούκας 3, Καλάθης 11, Πρίντεζης 12, Παπανικολάου 11, Μαυροειδής 7, Βουγιούκας 6, Καϊμακόγλου 14, Καββαδάς 3, Μπράμος.

Επιμέλεια: Χρήστος Ρομπόλης