Επιβλητικός Προμηθέας, διέλυσε την ΑΕΚ στα Λιόσια και έκανε το break!

Ο Προμηθέας πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση στο κλειστό των Άνω Λιοσίων και επιβλήθηκε με 95-82 της ΑΕΚ, ξεκινώντας με break τη μεταξύ τους σειρά, για τον πρώτο γύρο των playoffs.

Με μια ψυχωμένη εμφάνιση μέσα στο κλειστό των Άνω Λιοσίων, ο Προμηθέας «πετούσε φωτιές» επιθετικά και πανηγύρισε τη νίκη με 95-82 κόντρα στην αρνητική ΑΕΚ, ξεκινώντας με break την μεταξύ τους σειρά για τον πρώτο γύρο των playoffs της φετινής Stoiximan Basket League. Πολύ καλά ποσοστά σε δίποντα (61%) και τρίποντα (47%) οι Πατρινοί, ενώ η Ένωση παρουσιάστηκε κατώτερη της περίστασης και κατέρρευσε στο δεύτερο ημίχρονο, ξεκινώντας τις υποχρεώσεις της στα φετινά playoffs με μια βαριά ήττα.

Πρωταγωνιστές για τους θριαμβευτές οι Δημήτρης Αγραβάνης (21π, 6 ριμπ, 4 ασίστ) και Γκραντ (14π, 6 ριμπ.), ενώ για τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Ράουτινς (15π. με 5/8 τρίποντα) και Κολόμ (15π, 8 ασίστ)

Το ματς:

Οι παίκτες του Προμηθέα ξεκίνησαν πιο συγκεντρωμένοι και με ένα σερί 7-0, προηγήθηκαν με 7-3 στο 2’., ενώ με τρίποντο του Χαντ οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα με +6 (7-13) στο 4’. Η ΑΕΚ αντέδρασε και πρωταγωνιστή τον Ράουτινς, ο οποίος είχε 4/4 τρίποντα, μείωσε στον πόντο (16-17) και πέρασε μπροστά για πρώτη φορά στο ματς (18-17), με δύο εύστοχες βολές του Ανγκόλα. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους Πατρινούς μπροστά με 25-22, χάρη σε buzzer-beater τρίποντο του Γιάννη Αγραβάνη.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Ράουτινς να κάνει το 5/5 έξω από την γραμμή του τριπόντου και να ισοφαρίζει σε 25-25. «Χέρι-χέρι» οι δύο ομάδες στο σκορ στη συνέχεια, με καμία από τις δύο ομάδες να μην παίρνει προβάδισμα μεγαλύτερο των τεσσάρων πόντων. Ο Κουζέλογλου έκανε το 42-41 με καλάθι-φάουλ, αλλά αστόχησε στη βολή, με τον Άντριτς να διαμορφώνει με τρίποντο το 42-44 του ημιχρόνου.

Η ΑΕΚ έμεινε για σχεδόν τρία λεπτά χωρίς καλάθι στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου και ο Προμηθέας προηγήθηκε για πρώτη φορά με +7 (42-49) με τρίποντο του Φόστερ, πριν οι γηπεδούχοι μειώσουν στο καλάθι (52-54) με τον Χάμερ. Κάπου εκεί, οι Πατρινοί ανέβασαν ρυθμό στην επίθεση και ανέβασαν τα ποσοστά τους, «χτίζοντας» σερί 15-6 και κλείνοντας την τρίτη περίοδο με διψήφια διαφορά (58-69) και με 25-16 επί μέρους σκορ στο δεκάλεπτο.

Ο Γκραντ με καλάθι-φάουλ και ο Άντριτς με εύστοχο τρίποντο εκτόξευσαν τη διαφορά στο +15 (62-77) για τον Προμηθέα, ενώ ο Γιάννης Αγραβάνης με δικό του τρίποντο έκανε το 86-64 στο 35’, με αυτό το +22 υπέρ των φιλοξενούμενων να είναι η μεγαλύτερη διαφορά του ματς. Το μόνο που κατάφερε η ΑΕΚ ήταν να μειώσει για το τελικό 82-95, με τον Προμηθέα να κάνει το braeak και να ψάχνει μία ακόμα νίκη, έτσι ώστε να πάρει την πρόκριση. Η επόμενη αναμέτρηση της σειράς θα διεξαχθεί την Τετάρτη (25/5, 17:00) στην Πάτρα.

Τα δεκάλεπτα: 22-25, 42-44, 58-69, 82-95