ΑΕΚ πολύ σκληρή για να πεθάνει!

Ο «επτάψυχος» Άρης έκανε μια τρελή ανατροπή στη ματσάρα των Άνω Λιοσίων με την ΑΕΚ, αλλά η «Ένωση» αποδείχθηκε πολύ σκληρή για να πεθάνει και με τεράστιο καλάθι του Πετρόπουλου πήρε τη νίκη 64-63!

Τι ματσάρα ήταν αυτή! Σε ένα παιχνίδια για... γερά νεύρα, που τον πρώτο λόγο είχαν... τα λάθη και η αστοχία πίσω από τα 6.75μ. (18%-25%), η ΑΕΚ λύγισε τον «επτάψυχο» Άρη με καλάθι του Πετρόπουλου στα 4 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, επικρατώντας 64-63 στο Κλειστό των Άνω Λιοσίων!

Παρά τις απουσίες και την... κουτσουρεμένη αποστολή των δέκα παικτών, οι Θεσσαλονικείς κοίταξαν στα μάτια την «Ένωση» και με μια τρελή ανατροπή στα τελευταία λεπτά όχι μόνο γύρισαν από το -10, αλλά μπήκαν και μπροστά 63-62 με 19'' στο ρολόι. Στο τέλος όμως εκείνη που πανηγύρισε ήταν η ομάδα του Στέφανου Δέδα, η οποία επέστρεψε στις νίκες και ανέβηκε στο 2-2, ρίχνοντας παράλληλα στο 1-3 τον Άρη.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Πετρόπουλος, ο οποίος πέρα από το νικητήριο καλάθι μέτρησε 13 πόντους. Από κοντά ο Χάμερ με 14 πόντους και 5 ριμπάουντ, αλλά και με 3 λάθη. Για τον Άρη ξεχώρισε ο Γουίλιαμς με 17 πόντους (5/14 τρ.) και ο Χάνλαν με 12 πόντους, 5 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Το ματς:

Αρκετά νευρικό ήταν το ξεκίνημα στο Κλειστό των Άνω Λιοσίων, με τις δύο ομάδες να σουτάρουν με πολύ άσχημα ποσοστά πίσω από τα 6.75μ. (0/9 τρ. η ΑΕΚ-1/7 τρ. ο Άρης). Η ΑΕΚ εκμεταλλευόμενη τα πολλά και μαζεμένα επιθετικά ριμπάουντ που πήρε, αλλά και τους έξι διαδοχικούς πόντους του Χάμερ προηγήθηκε με 13-10 στο 7'. Η κακή αμυντική λειτουργία της όμως έδωσε το δικαίωμα στον Άρη να βρει εύκολα καλάθια δια... χειρός Πουλιανίτη για το 15-15 της περιόδου.

Τα καλάθια του 26χρονου γκαρντ στο τέλος έδωσαν την απαραίτητη ώθηση στους Θεσσαλονικείς, οι οποίοι με ένα γρήγορο σερί 5-0 ξέφυγαν με 20-15 στο 11', ενώ λίγο αργότερα με το τρίποντο του Γουίλιαμς προηγήθηκαν 23-18 στο 13'. Σε εκείνο το σημείο η «Ένωση» πήρε μπρος στην επίθεση και με οκτώ μαζεμένους πόντους του Πετρόπουλου πήρε εκ νέου το προβάδισμα (26-25 στο 16'). Μάλιστα, τα δύο τρίποντα που σημείωσε ο 27χρονος γκαρντ ήταν τα πρώτα εύστοχα των γηπεδούχων μετά από 10 άστοχα!

Λίγο αργότερα, η ΑΕΚ ανέβασε τη διαφορά στο +6 (34-28 στο 18'). Ο Άρης όμως «ροκάνισε» τη διαφορά, εκμεταλλευόμενος φυσικά και την αστοχία των γηπεδούχων από την γραμμή των βολών μείωσε σε 36-33 του ημιχρόνου.

ΑΕΚ-Άρης: 64-63

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο, εκεί όπου η ΑΕΚ στην αρχή ξέφυγε στο +7 με καλάθια των Χάμερ και Κολόμ (40-33). Η ομάδα του Καστρίτη όμως έβγαλε αντίδραση για ακόμα μία φορά και με μεγάλα σουτ των Τζούστον και Χάνλαν, μείωσε τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή (42-41 στο 24'). Οι γηπεδούχοι μπορεί να διατηρούσαν το προβάδισμα, όμως κάποια λάθη και στις δύο άκρες του παρκέ έδιναν τη δυνατότητα στους «κιτρινόμαυρους» να μένουν κοντά στο σκορ. Με τρίποντο του Γουίλιαμς στα 14'' έφεραν το ματς στα ίσα (51-51), με τον Ανγκόλα να απαντάει με το ίδιο... νόμισμα σε «νεκρό» χρόνο για το 54-51 της τρίτης περιόδου.

Η ΑΕΚ μπήκε στην τέταρτη περίοδο αποφασισμένη να «καθαρίσει» την υπόθεση νίκης. Με «σύμμαχο» την εξαιρετική της άμυνα, η ομάδα του Στέφανου Δέδα ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφια τιμή στο 35' για το 62-52. Το πρώτο σουτ εντός πεδιάς για τον Άρη ήρθε στο 36' με δίποντο του Λόκετ.

Αυτή ήταν και η αρχή της επικής αντεπίθεσης των φιλοξενούμενων, οι οποίοι μέσω της πιεστικής τους άμυνας ανάγκασαν την ΑΕΚ σε πολλά λάθη και χάρη σε ένα σερί 11-0 πέρασαν μπροστά με 63-62 στα 19 δευτερόλεπτα!

Τη λύση για την ΑΕΚ έδωσε ο Πετρόπουλος που με ένα πολύ δύσκολο λέι-απ έκανε το 64-63 με 4'' να απομένουν για το τέλος. Το σουτ του Χάνλαν από το κέντρο δεν βρήκε στόχο, με το τελικό σφύριγμα της λήξης να βρίσκει νικήτρια την «Ένωση»!

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 36-33, 54-51, 64-63