Καθάρισε το Λαύριο και ελπίζει για τετράδα η ΑΕΚ

Με πολύ καλή εμφάνιση και ρεσιτάλ από Κολόμ, Ράουτινς και Χάμερ, η ΑΕΚ επιβλήθηκε 90-75 του Λαυρίου και μπήκε στο κόλπο για μια θέση στην τετράδα της κανονικής περιόδου.

Απολαυστική ΑΕΚ, «πάτησε» το Λαύριο (90-75) στα Άνω Λιόσια και μπήκε στο κόλπο για μια θέση στην τετράδα!

Στο 10-10 ανέβηκε η Ένωση, που είχε ως κορυφαίους τους Κολόμ (23 πόντοι, 10 ασίστ), Ράουτινς (17 πόντοι με 5/10 τρίποντα), Χάμερ (12 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ) και Κουζέλογλου (12 πόντοι, 7 ριμπάουντ).

Από την άλλη, η ομάδα του Σερέλη υποχώρησε στο 7-12 και χάνει σημαντικό έδαφος στην κούρσα για μια θέση στα playoffs.

Διασώθηκαν από τους φιλοξενούμενους οι Αμινού (18 πόντοι, 6 ριμπάουντ) και Σάβατζ (15 πόντοι, 8 ριμπάουντ), ενώ ο Μουράτος είχε 11 πόντους και 10 ασίστ, αλλά υπέπεσε σε 7 λάθη.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και απέκτησαν προβάδισμα 6 πόντων (5-11 στο 3’) έχοντας 3/3 τρίποντα! Η ομάδα του Σερέλη συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και απομακρύνθηκε με +7 (10-17 στο 5’), την ώρα που η ΑΕΚ έδειχνε μπλοκαρισμένη. Κάπου εκεί πήραν μπρος οι «κιτρινόμαυροι» και με επιμέρους σκορ 12-2, ανέτρεψαν την κατάσταση κι έκλεισαν το δεκάλεπτο με +6 (27-21).

Η 2η περίοδος ήταν ένα προσωπικό σόου του Κολόμ, με τον γκαρντ της Ένωσης να πετυχαίνει 12 πόντους σε αυτό το διάστημα (20 συνολικά στο πρώτο ημίχρονο). Το Λαύριο πάντως μπήκε δυναμικά και με τον Αμινού να δίνει λύσεις, ξέφυγε με +3 (32-35 στο 16’). Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με σερί 16-0 (!), έκλεισαν το 20λεπτο με +13 (48-35).

Με τον Μουράτο να εκτελεί, οι φιλοξενούμενοι ροκάνισαν τη διαφορά στις αρχές του 3ου δεκαλέπτου (50-41 στο 24’). Κολόμ και Ράουτινς έδωσαν «αέρα» στην ΑΕΚ με διαδοχικά τρίποντα (58-43 στο 26’), ωστόσο η ομάδα της ανατολικής Αττικής απάντησε με 5-0 και μείωσε. Παρ’ όλα αυτά, οι παίκτες του Σεγούρα είχαν εξαιρετικό ρυθμό επιθετικά και εκτέλεσαν από την περιφέρεια για να απομακρυνθούν με +14 (66-52) στο φινάλε της 3ης περιόδου.

Βον και Σάβατζ επιχείρησαν να μαζέψουν τη διαφορά στην αρχή του 4ου δεκαλέπτου (71-60 στο 33’), ωστόσο η αντίδραση του Λαυρίου ήταν σπασμωδική. Με τον Ράουτινς να συνεχίσει το κρεσέντο του έξω από τα 6,75μ., η Ένωση ξέφυγε με +14 (83-69 στο 36’) και ουσιαστικά έβαλε τις βάσεις για τη νίκη της, η οποία ήρθε με σκορ 90-75.

Τα δεκάλεπτα: 27-21, 48-35, 66-52, 90-75.