Πέρασε από τα Άνω Λιόσια και διατήρησε το αήττητο ο Ολυμπιακός!

Την ποιότητά του επιβεβαίωσε ο Ολυμπιακός και στα Άνω Λιόσια, όπου επικρατώντας 85-78 της ΑΕΚ, ολοκλήρωσε στο 22-0 την κανονική περίοδο της φετινής Basket League.

Πρώτος και αήττητος ο Ολυμπιακός!

Παρά τη μεγάλη προσπάθεια της ΑΕΚ, οι «ερυθρόλευκοι» επιβεβαίωσαν την ανωτερότητά τους και νικώντας 85-78, στα Άνω Λιόσια, ολοκλήρωσαν στο 22-0 την κανονική περίοδο της φετινής Basket League.

Κορυφαίος για τους Πειραιώτες ο Βεζένκοφ με 20 πόντους και 7 ριμπάουντ, με τους Φαλ και ΜακΚίσικ να προσθέτουν από 12π. ο καθένας.

Από την άλλη, η Ένωση υποχώρησε στο 12-10 και τερμάτισε στην 6η θέση, έχοντας ως πρώτο σκόρερ τον Λεμάρ με 17 πόντους.

Με τους Μίτσελ, Μάιλς, Γιάνκοβιτς, Γουίλιαμς και Φλιώνη ξεκίνησε η ΑΕΚ, ενώ ο Ολυμπιακός με τους Φαλ, Βεζένκοφ, Παπανικολάου, Λαρεντζάκη και Γουόκαπ. Δυνατή αρχή από τους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι πήγαν στο 0-7 στο πρώτο δίλεπτο, με την Ένωση να το… μαζεύει με τα επιθετικά ριμπάουντ και τον Μίτσελ, ισοφαρίζοντας (11-11), στο 5’. Στη συνέχεια, οι Πειραιώτες επέμεναν άστοχα από την περιφέρεια, με τους γηπεδούχους να βρίσκουν τρίποντα με Φλιώνη και Λεμάρ, παίρνοντας το προβάδισμα (17-16) και διατηρώντας το μέχρι το 8’. Στο τελευταίο δίλεπτο και με την είσοδο του Σλούκα, η ομάδα του Μπαρτζώκα πήρε τον έλεγχο και τρέχοντας στο ανοικτό γήπεδο έκλεισε την πρώτη περίοδο με επιμέρους σκορ 2-6 και στο +3 (19-22).

Στον ίδιο καλό ρυθμό συνέχισε ο Ολυμπιακός και στην αρχή του δεύτερου δεκάλεπτου, με τους ΜακΚίσικ και Πίτερς να τον στέλνουν στο +8 (21-29). Η απάντηση της ΑΕΚ ήρθε με μπροστάρη τον Ξανθόπουλο, ο οποίος έριξε τη διαφορά στον πόντο (29-30), στο 14’. Οι Πίτερς και ΜακΚίσικ αντέδρασαν ξανά για το νέο +7 (29-36) των φιλοξενούμενων, αλλά τα λάθη και οι Μάιλς-Μίτσελ έφεραν το ματς στο καλάθι (35-37), στο 19’. Στο τελευταίο λεπτό δεν άλλαξε κάτι δραματικά, εκτός από μία ελεύθερη βολή του Μπολομπόι, ο οποίος διαμόρφωσε το 35-38 του πρώτου ημιχρόνου.

Με τα επιθετικά ριμπάουντ του Φαλ, ο Ολυμπιακός βρήκε δεύτερες ευκαιρίες και ξέφυγε στο +6 (37-43) στην αρχή του δεύτερου μέρους. Η ΑΕΚ αντέδρασε με Ξανθόπουλο και Γιάνκοβιτς και μείωσε στον πόντο (42-43), στο 23’. Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι» έσφιξαν αμυντικά και με τον Βεζένκοφ να παίρνει… φωτιά έστειλαν τη διαφορά στο +13 (46-59), στο 27’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η ομάδα του Πειραιά είχε τον απόλυτο έλεγχο, κλείνοντας την τρίτη περίοδο στο +14 (53-67).

0

Το νωθρό ξεκίνημα του Ολυμπιακού στο τέταρτο δεκάλεπτο εκμεταλλεύτηκε η ΑΕΚ και με μπροστάρη τον Λεμάρ έκανε σερί 6-0 (59-67). Οι «ερυθρόλευκοι» αντέδρασαν με ΜακΚίσικ και Σλούκα για το +13 (59-72), με τα επιθετικά ριμπάουντ του Μάντσεν να σπρώχνουν την Ένωση σε σερί 5-0 (64-72), μέχρι το 33’. Η ομάδα του Μπαρτζώκα απάντησε με Σλούκα και Βεζένκοφ για το +12 (66-78), με τους Λεμάρ και Γιάνκοβιτς να κάνουν σερί 7-0 (73-78), στο 35’. Στη συνέχεια, οι Πειραιώτες απάντησαν με άμυνες και με τις βολές του Μπλακ «ξεκόλλησαν» για το +8 (73-81). Στα τελευταία λεπτά, αμφότεροι ήταν τρομερά άστοχοι και αυτό ωφέλησε τον Ολυμπιακό, ο οποίος πήρε τη νίκη με το τελικό 85-78.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 35-38, 53-67, 78-85