Ελλάδα

Απίστευτος Προμηθέας «σκόρπισε» τον Άρη στην Πάτρα!

Ένας καταιγιστικός Προμηθέας στο δεύτερο ημίχρονο, έκανε… πάρτι κόντρα στον Άρη, υποχρεώνοντάς τον σε συντριβή (70-40), ενώ παράλληλα παρέμεινε στην πρώτη τριάδα (6-1)!

«Φωτιές» έβγαζε ο Προμηθέας!

Χάρη σε μία καταιγιστική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, οι Πατρινοί διέλυσαν το… φάντασμα του Άρη, καθώς επικράτησαν με το εμφατικό 70-40 και έτσι παρέμειναν στην πρώτη τριάδα της Α1 με ρεκόρ 6-1!

Τραγικοί οι «κίτρινοι» στο δεύτερο μισό του παιχνιδιού, όπου μόλις 11 πόντους συνολικά, μένοντας χωρίς πόντο για πάνω από 12 αγωνιστικά λεπτά!

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Γιατρά ήταν ο Έβανς με 12 πόντους και τον ακολούθησαν οι Φαγέ και Ρέλεφορντ με 11 ο καθένας. Από το… ναυάγιο των φιλοξενούμενων διασώθηκε ο Μπένσον με 16 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Πολύ ορεξάτος μπήκε στο ματς ο Άρης (0-6) και με τον Μπένσον σε μεγάλα κέφια μέσα στη ρακέτα, πήγε στο +9 (3-12) στα μισά. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο Έβανς προσπάθησε να αντιδράσει για λογαριασμό του Προμηθέα, αλλά οι «κίτρινοι» είχαν τον έλεγχο και έτσι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +7 (12-19). Στη δεύτερη περίοδο, ήταν η σειρά των γηπεδούχων να κάνουν την αντεπίθεσή τους, όπου μέσα από την καλή τους άμυνα και τον «ζεστό» Φαγέ, κατάφεραν να περάσουν μπροστά (22-21). Έκτοτε, οι παίκτες του Γιατρά είχαν τα ηνία της αναμέτρησης, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το +3 (32-29).

Με τον καλύτερο τρόπο μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο ο Προμηθέας, καθώς με δύο απανωτά τρίποντα πήγε στο +9 (38-29) με το «καλημέρα». Οι «κίτρινοι» άρχισαν να χτυπούν ξανά μέσα από το «ζωγραφιστό» και έτσι δεν επέτρεπαν την κατάσταση να ξεφύγει (40-35), μέχρι το 24’. Ωστόσο, από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν απόλυτα και αφού «μπλόκαραν» εντελώς την ομάδα του Γιαννάκη, η οποία έκανε το ένα λάθος πίσω από το άλλο, έτρεξαν στα επόμενα έξι λεπτά ένα 16-0, με αποτέλεσμα να κλείσουν το τέταρτο δεκάλεπτο στο +21 (56-35)!

Ο Προμηθέας συνέχισε το… πάρτι του απέναντι στο «φάντασμα» του Άρη και έτσι η διαφορά ξέφυγε στο +28 (63-35), με τους «κίτρινους» να μένουν χωρίς πόντο για πάνω από 12 αγωνιστικά λεπτά! Με μία βολή ο Μόραντ έσπασε το… ρόδι για την ομάδα του Γιαννάκη, αλλά οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, φτάνοντας ακόμη και στο +32 (68-36), για να φτάσουν στη νίκη με το τελικό 70-40.

Τα δεκάλεπτα: 12-19, 32-29, 56-35, 70-40

Προμηθέας Πάτρας (Γιατράς): Λίποβι 7 (2), Έβανς 12, Γκίκας 2, Φαγέ 11 (2), Δημάκος 3, Τουτζιαράκης 3, Σκούφης 3 (1), Γερομιχαλός, Ρέλεφορντ 11 (1), Σαλούστρος 7, Χολ 2, Μιλόσεβιτς 9 (1).

Άρης (Γιαννάκης): Πουλιανίτης 4, Αθηναίου 11 (2), Βασιλόπουλος 4, Γουίβερ 2, Μπένσον 16 (10ριμπ.), Φλιώνης, Τσαϊρέλης, Χρηστίδης, Μούρτος, Μόραντ 1, Πέτγουεϊ, Μπελ 2.