Εντυπωσιακό πέρασμα του Κολοσσού από την Πάτρα!

Με απόλυτη κυριαρχία στο δεύτερο ημίχρονο ο Κολοσσός Ρόδου πέρασε από την Πάτρα, επικρατώντας 87-69 του Απόλλωνα.

Το… γκαζωμένο ξεκίνημα στο δεύτερο μέρος έδωσε την ευκαιρία στον Κολοσσό να κυριαρχήσει του Απόλλωνα και να νικήσει 87-69, μέσα στην Πάτρα.

Οι γηπεδούχοι έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο +3 (42-39), με τους Ροδίτες να μπαίνουν στην τρίτη περίοδο με επιμέρους σκορ 2-20, για το +15 (44-59), μέχρι το 27’! Μάλιστα, σε εκείνο το σημείο τραυματίστηκε και ο Σταρκς, ο οποίος ήταν και πρώτος σκόρερ (13π.) για τους Πατρινούς. Στο μεταξύ, αξίζει να σημειωθεί πως τα ριμπάουντ ήταν 51-23 υπέρ της ομάδας του Σεγούρα!

Έτσι, ο Κολοσσός πήγε στο 2-2, ενώ ο Απόλλων υποχώρησε στο 1-3.

Κορυφαίος ο Περάντες με 19 πόντους, με τον Μπραΐκοβιτς να κάνει εντυπωσιακό νταμπλ-νταμπλ με 17π. και 13 ριμπάουντ και τον Τζόργκενσεν να προσθέτει 16π.

Μαζί ήταν οι δύο ομάδες στα πρώτα έξι λεπτά (13-14). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο Κολοσσός πήρε τα ηνία και με πρωταγωνιστή τον Κολοβέρο έκλεισε την πρώτη περίοδο με επιμέρους σκορ 3-13 και στο +11 (16-27).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Απόλλων μπήκε πολύ… φουριόζος και με τα τρίποντα των Σαλούστρου, Σταρκς και Γουάσινγκτον έκανε την ανατροπή για το προσπέρασμα (32-31), στο 14’. Στη συνέχεια, το ματς έγινε ντέρμπι με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν, αλλά τους Πατρινούς να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το προβάδισμα (42-39).

Ο Κολοσσός μπήκε πολύ εντυπωσιακά στο δεύτερο μέρος και κυριαρχώντας και στις δύο πλευρές του παρκέ έκανε επιμέρους σκορ 2-20, για το +15 (44-59), στο 27’. Στη συνέχεια οι Μπραΐκοβιτς και Ουτόμι έστειλαν τη διαφορά στο +19 (47-66), με το τρίποντο του Γουάσινγκτον να διαμορφώνει το 50-66 της τρίτης περιόδου.

Με τους Όσμπορν και Φιλιππάκο ο Απόλλων έβγαλε αντίδραση και μείωσε (59-70) στην αρχή της τέταρτης περιόδου, με τους Ροδίτες να απαντούν με τον Τζόργκενσεν για το νέο +15 (61-76), στο 35’. Με τρίποντα οι γηπεδούχοι πλησίασαν ξανά (69-79), στο 38’. Ωστόσο, στο τελευταίο δίλεπτο έμειναν από δυνάμεις και οι φιλοξενούμενοι έκαναν σερί 8-0, παίρνοντας τη νίκη με το τελικό 69-87.

Τα δεκάλεπτα: 16-27, 42-39, 50-66, 69-87