Οι νέοι ήταν… ωραίοι και έδωσαν στον ΠΑΟΚ το «διπλό» στην Πάτρα!

Με τον Άλστον να κάνει εντυπωσιακό ντεμπούτο και έχοντας σημαντική βοήθεια από τον επίσης νεοαποκτηθέντα Σμιθ, ο ΠΑΟΚ νίκησε 67-54 τον Απόλλωνα, στην Πάτρα!

Έδωσαν... πνοή οι νεοφερμένοι στον ΠΑΟΚ!

Ο «δικέφαλος του βορρά» επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας 67-54 του Απόλλωνα στην Πάτρα, για την 6η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα της Θεσσαλονίκης ήταν ο Τζάστιν Άλστον, ο οποίος στο ντεμπούτο του έκανε νταμπλ-νταμπλ με 19 πόντους και 14 ριμπάουντ. Καλή εμφάνιση επίσης και από τον έτερο... νέο, Κένταλ Σμιθ, με 10 πόντους, με τον ΠΑΟΚ πλέον να ανεβαίνει στο 3-3.

Από την άλλη, με το... αριστερό ξεκίνησε στον πάγκο του Απόλλωνα ο Κώστας Δελέγκος, με τους Πατρινούς να έχουν πέσει στο 1-5. Για εκείνους ξεχώρισε ο Τσαντ Μπράουν με 11 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Πιο δυνατά μπήκε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος ξέφυγε στο +7 (4-11) στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Στη συνέχεια, ο ρυθμός του ματς ανέβηκε, καθώς ο Απόλλων βελτιώθηκε επιθετικά, με τον «δικέφαλο του βορρά» να διατηρεί σταθερά την απόστασή του (12-17), μέχρι το 8΄. Στο τελευταίο δίλεπτο και με ένα μίνι ξέσπασμα από τον Μπράουν, οι Πατρινοί μείωσαν στον πόντο (16-17), στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Με Άλστον και Χάρισον ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με σερί 7-0 στο δεύτερο δεκάλεπτο, για το +8 (16-24), στο 12’. Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε από τον Σκορδίλη, ο οποίος μείωσε (22-26) προσωρινά, καθώς με πρωταγωνιστή τον Τσαϊρέλη οι Θεσσαλονικείς ξέφυγαν στο +9 (23-32), στο 19’. Το μόνο που άλλαξε μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου ήταν το καλάθι και φάουλ του Γουάσινγκτον, το οποίο διαμόρφωσε το 26-32.

Με τρίποντο του Μπελιάουσκας στην αρχή του δεύτερου μέρους, ο ΠΑΟΚ πήγε ξανά στο +9 (26-35). Ωστόσο, η αντίδραση των Πατρινών ήταν άμεση, καθώς αρχικά μείωσαν στο -3 (34-37), ενώ οι Σαλούστρος και Μουράτος έφεραν το ματς στην ισοπαλία (42-42), στο 28’. Το τρίποντο του Σμιθ έδωσε… ανάσα στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +3 (44-47).

Εξαιρετικό ξεκίνημα από τον ΠΑΟΚ στην τέταρτη περίοδο με τους Άλστον και Σμιθ να του ανοίγουν τον… δρόμο για το +10 (50-60), μέχρι το 35’. Στα τελευταία λεπτά, ο «δικέφαλος του βορρά» έκανε καλή διαχείριση και πήρε τη νίκη με το τελικό 54-67.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 26-32, 44-47, 54-67