«Αυτοκρατορικός» Άρης «πάτησε» την Λάρισα και ανάσανε

Ο Άρης επιβλήθηκε της Λάρισας στο «Nick Galis Hall» με 70-52 και ξεκόλλησε από την τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Ο Άρης πήρε νίκη-ανάσα επί της Λάρισας στο «Nick Galis Hall» με σκορ 70-52 για την 16η αγωνιστική της Stoiximan Basket League. Έτσι ξεκόλλησε από την τελευταία θέση της βαθμολογίας, προσπερνώντας τους Θεσσαλούς. Στο 5-10 το ρεκόρ των «κιτρίνων», στο 4-12 η Λάρισα.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Ντραγκίσεβιτς (14π., 9ρ.), Κουζέλογλου (13π., 7ρ.) και ΝτεΚόζι (12π., 6ρ., 4 ασ.). Από την Λάρισα ξεχώρισαν οι Σμιθ (16π.) και Καμπερίδης (10π.).

Μετά το πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο έληξε με τις δύο ομάδες ισόπαλες 22-22, ο Άρης ανέβασε στροφές και ήταν εμφανώς ανώτερος από τη Λάρισα.
Με τη λήξη του α' ημιχρόνου μάλιστα έφτασε σε διψήφια διαφορά (40-29), χάρη σε buzzer beater του Δημήτρη Φλιώνη.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε μέχρι και το +23 (56-33 στο 27'), για να παραμείνει σε εκείνα τα επίπεδα μέχρι τη λήξη του ματς, το οποίο είχε τελικό σκορ 70-52 υπέρ των «κιτρίνων».

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 40-29, 56-37, 70-52