Διέλυσε το Λαύριο και «σφράγισε» πεντάδα ο Άρης

Έχοντας τον έλεγχο στο δεύτερο ημίχρονο, ο Άρης σάρωσε 84-60 το Λαύριο στο Αλεξάνδρειο για την τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Stoiximan Basket League και «σφράγισε» την πεντάδα.

Με «περίπατο» στο δεύτερο ημίχρονο, ο Άρης διέλυσε 84-60 το Λαύριο στο Παλέ για την 22η και τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Stoiximan Basket League κι επιβεβαίωσε την πέμπτη θέση στην κατάταξη, αφήνοντας τους φιλοξενούμενους στην έβδομη θέση, ενόψει της δεύτερης φάσης.

Τα σερί στην τρίτη και τέταρτη περίοδο έφεραν τις διψήφιες διαφορές με τα μακρινά σουτ και έδωσαν το +24 στους Θεσσαλονικείς.

Πρωταγωνιστές σε αυτό ήταν οι Μπλούμπεργκς με 18, Τολιόπουλος με 16 και Χάρελ με 14 πόντους. Για τους φιλοξενούμενους, ξεχώρισαν οι Καστανεντά με 17 και Θόρντον με 14 πόντους.

To ματς
Ο Μπάνκστον έφερε το 4-0 στην έναρξη της αναμέτρησης και το τρίποντο του Τολιόπουλου το 8-3 για τους «κίτρινους». Το 7-0 σερί του Λαυρίου με τους πέντε προσωπικούς πόντους του Θόρντον έφερε το 8-10 στην κακή άμυνα του Γιάννη Καστρίτη σε αυτό το διάστημα και το προβάδισμα άρχισε να εναλλάσσεται συνεχώς. Το τρίποντο του Καστανεντά έφερε το 13-15 για τους παίκτες του Κώστα Μέξα, ο Άρης απέκτησε το +2 με τις σωστές επιλογές μέσα στη ρακέτα, όμως ο Καστανεντά έφερε το 20-21 στην ολοκλήρωση του πρώτου δεκάλεπτου.

Οι περιφερειακοί του Άρη έφεραν το +4 στην έναρξη της δεύτερης περιόδου, όμως το 5-0 των ξένων του Λαυρίου έφερε το +1 για την ομάδα των ανατολικών προαστίων. Το τρίποντο του Θόρντον έφερε το +3 για τους φιλοξενούμενους στην κακή περιφερειακή άμυνα των Θεσσαλονικέων, αλλά ο Χάρελ βοήθησε σε ένα 6-0 του Άρη για το +3, όμως το τρίποντο του Μουράτου έφερε το 38-38 στην ολοκλήρωση του ημιχρόνου.

Τα συνεχόμενα τρίποντα του Άρη στην έναρξη της τρίτης περιόδου έφεραν το 8-0 σερί για το 48-40 των «κίτρινων». Ένα νέο 4-0 των παικτών του Καστρίτη έφερε το +10 και τα συνεχόμενα μακρινά σουτ των γηπεδούχων τους διατηρούσαν στο +7 με +11, με το 4-0 σερί να ολοκληρώνει το τριαντάλεπτο στο 82-57 για τους «κίτρινους».

Ένα 5-0 σερί του Λαυρίου στην έναρξη της τέταρτης περιόδου μείωσε στο -11 για τους φιλοξενούμενους. Ένα σερί 10-0 των «κίτρινων», όμως, τους «εκτόξευσε» στο +21 με πρωτεργάτη τον Μπλούμπεργκς κι ο ίδιος με τον Χάρελ διατηρούσαν το +19 με +21 για τον Άρη. Το τρίποντο του Μποχωρίδη έφερε το +25 κι ο Περσίδης διαμόρφωσε το τελικό 84-60.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 38-38, 62-47, 84-60