Απίθανο Περιστέρι bwin, άντεξε στο επεισοδιακό ματς με τον Άρη και έκανε βήμα τετράδας!

Το Περιστέρι bwin πήρε πολύ μεγάλο διπλό στην έδρα του Άρη με σκορ 83-78 συνεχίζοντας τη μάχη για την τετράδα της Basket League. Διακοπή μίας ώρας υπήρξε στο ματς μετά από αίτημα της Βάσως Τσαρούχα!

Επεισοδιακό ματς στο Αλεξάνδρειο, με νικητή το Περιστέρι bwin!

H ομάδα του Βασίλη Σπανούλη έφυγε με το «διπλό» από την έδρα του Άρη με σκορ 83-78, ανεβαίνοντας στο 10-7 στην Basket League όπου έπιασε ΑΕΚ και Προμηθέα, με τη μάχη της τετράδας να... ανάβει για τα καλά!

Το Περιστέρι bwin ήταν κυριαρχικό για τρεις περιόδους με αποτέλεσμα να προηγείται με σκορ 47-62 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Παρόλα αυτά, ο Άρης έκανε απίθανο comeback στην τελευταία περίοδο και μείωσε στον πόντο (69-70), χάνοντας τελικά το παιχνίδι χάρη στην ψυχραιμία του Ντένμον από τη γραμμή.

Το ματς λίγο έλειψε πάντως να τιναχτεί στον αέρα, όταν στο 33' η Βάσω Τσαρούχα λόγω υβριστικών συνθημάτων ζήτησε διακοπή και αποχώρηση των διαιτητών, ενώ λίγα λεπτά αργότερα απαίτησε εκκένωση του γηπέδου για να διεξαχθεί το ματς! Τελικά, μετά από περίπου μία ώρα το παιχνίδι συνεχίστηκε σε άδειο «Αλεξάνδρειο», με το Περιστέρι bwin να φτάνει στη νίκη.

Κορυφαίος του ματς για τους νικητές ήταν ο Μάρκους Ντένμον, που είχε 24 πόντους, πολλοί από τους οποίους έκριναν το αποτέλεσμα στα τελευταία δευτερόλεπτα. 17 πόντους πρόσθεσε ο Φρανσίσκο και άλλους 14 ο Χάμερ. Για τον Άρη, απίθανο ματς με 37 πόντους έκανε ο Νότε, όμως δεν έφτασε για την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη, που έπεσε στο 9-8.

Η πρώτη περίοδος έδειξε ότι οι δύο ομάδες θα ήταν πολύ ανταγωνιστικές στο ματς. Ο Άρης ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε 6-0 και 7-3 με Νότε και Νετζήπογλου, διατηρώντας μέχρι τα μέσα της περιόδου αυτό το μικρό προβάδισμα (12-7). Σταδιακά, το Περιστέρι bwin άρχισε να βρίσκει λύσεις με Φρανσίσκο και Χάμερ, μειώνοντας σε 17-16 και ισοφαρίζοντας σε 19-19 με τη λήξη της πρώτης περιόδου.

Το δεύτερο δεκάλεπτο κύλησε όπως και το πρώτο. Ο Άρης ξεκίνησε πιο δυναμικά και έφυγε με τον Μήτρου-Λονγκ στο +4 (23-19). Το Περιστέρι bwin απάντησε με Χάμερ και Μωραΐτη ισοφαρίζοντας σε 23-23, πριν περάσει μπροστά με τον Ραντάνοφ (26-27). Ντένμον και Ραντάνοφ έτρεξαν ένα μικρό σερί, στέλνοντας την ομάδα των δυτικών προαστίων στο +6 (26-32). Λίγο αργότερα, ο Μπίλαν έγραψε για το Περιστέρι bwin και το πρώτο +7 (32-39), με τον Χάγκινς να γράφει το 35-39 του ημιχρόνου.

Πολύ γρήγορα με την έναρξη της τρίτης περιόδου, το Περιστέρι bwin ξέφυγε πάλι με +8 χάρη σε τρίποντο του Ντένμον (37-45). Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα στο διάστημα αυτό, ξεφεύγοντας σε δύο περιπτώσεις με +9 χάρη σε Μπίλαν (40-49) και Χάμερ (43-52). Ο Φρανσίσκο με δύο βολές έστειλε την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη στο +10 (45-55), πριν ο Μωραΐτης υπογράψει το +13 (45-58). Τελικά, η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με +15 του Περιστερίου χάρη σε τρίποντο του Πουλιανίτη (47-62).

Ο Άρης με τους Σανόγκο και Νότε μείωσε πολύ γρήγορα στους 8, ξαναμπαίνοντας στο ματς (56-64). Ενώ το σκορ ήταν στο 59-67, το παιχνίδι διεκόπη για περίπου μία ώρα μετά από αίτημα της Βασιλικής Τσαρούχα λόγω υβριστικών συνθημάτων. Μετά από μία ώρα, το παιχνίδι ξεκίνησε ξανά με εκκενωμένο το Αλεξάνδρειο, με τον Άρη να μειώνει στους 2 και να ξαναμπαίνει στο ματς (67-69), πριν ο Μήτρου Λόνγκ ρίξει τη διαφορά στον πόντο (69-70). Ο Ντένμον έβαλε κρίσιμο τρίποντο για το 69-73, όμως ο Φίλλιος απάντησε για το 72-73. To Περιστέρι bwin με τον Ντένμον είχε ψυχραιμία στις βολές, και τελικά έφτασε στη νίκη με σκορ 83-78 παρά την προσπάθεια του Νότε στο τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 35-39, 47-62, 78-83