Κόντεψε να… αυτοκτονήσει, αλλά άλωσε το «Αλεξάνδρειο» ο Προμηθέας!

Ο Προμηθέας Πάτρας έφτασε μέχρι και στο +20 κόντρα στον Άρη, επέτρεψε στους γηπεδούχους να επιστρέψουν στην τελευταία περίοδο, ωστόσο τελικά άντεξε και πήρε σπουδαίο «διπλό» με σκορ 77-73!

Απίστευτη ματσάρα με θριαμβευτή τον Προμηθέα!

Οι Πατρινοί πήραν σπουδαίο «διπλό» στο γεμάτο «Αλεξάνδρειο» κόντρα στον Άρη, νικώντας με 77-73 με αποτέλεσμα να ανέβουν στο 6-2 στη Stoiximan Basket League! Οι «κίτρινοι», από την άλλη, πέταξαν στα... σκουπίδια τρία δεκάλεπτα, και έπεσαν στο 4-4, με πέμπτη συνεχόμενη ήττα σε όλες τις διοργανώσεις.

Μετά από ένα ανταγωνιστικό πρώτο δεκάλεπτο, ο Προμηθέας κυριάρχησε στο δεύτερο και έφτασε σε διψήφια διαφορά, η οποία μόνο αυξανόταν στη διάρκεια της τρίτης περιόδου, φτάνοντας μέχρι και στο +20 υπέρ των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της τέταρτης (45-65). Παρόλα αυτά, από εκεί και πέρα ξεκίνησε μια αδιανόητη αντεπίθεση του Άρη με καταιγισμό τριπόντων, όμως ο χρόνος δεν έφτανε για τους γηπεδούχους.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Άντονι Κάγουαν με 21 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 16/21 βολές! Μεγάλο ματς από τον Χάιμε Ετσενίκε με 17 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ 12 πόντους μέτρησε ο Κρις Κόφεϊ. Από πλευράς Άρη, πάλεψε με 16 πόντους ο Λευτέρης Μποχωρίδης, ενώ 13 είχε ο Βασίλης Τολιόπουλος και 10 με 8 ριμπάουντ ο Σίλβιο Ντε Σόουζα.

Το ματς ήταν ντέρμπι κατά τη διάρκεια της πρώτης περιόδου, με τις δύο ομάδες να είναι άστοχες στο ξεκίνημα αλλά να βρίσκουν σταδιακά ρυθμό μέσω των ψηλών τους, Μπάνκστον και Ετσενίκε. Με τρίποντο του Μποχωρίδη οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με +4 (12-8), όμως πολύ γρήγορα ο Κάγουαν έβαλε συνεχόμενους πόντους για το 14-14. Ο Μπάνκστον με λέι απ έγραψε το 18-15, ο Κόφεϊ κάρφωσε για το 20-19 και ο Γκάλινατ υπέγραψε το 22-19 της πολύ ανταγωνιστικής πρώτης περιόδου.

Η εικόνα του ματς άλλαξε δραματικά στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με Χέιλ και Κόφεϊ ηγέτες, οι Πατρινοί πέρασαν μπροστά (22-26), εκμεταλλευόμενοι το μπλοκάρισμα της επίθεσης των γηπεδούχων, που δεν έβρισκαν σκορ με τίποτα. Πολύ γρήγορα, Κάγουαν και Ετσενίκε πήραν τη σκυτάλη και έγραψαν το 26-34 για τον Προμηθέα, ενώ ένα τρίποντο του Κόνιαρη τον έφερε στο +9 (28-37). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με καλάθι του Χέιλ για το 28-39.

Στην τρίτη περίοδο, με τρίποντο του Ρέινολντς οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο +14 (28-42), ενώ μία βολή του Ετσενίκε διαμόρφωσε το +15 υπέρ τους (28-43). Ο Άρης βρήκε κάποιες λύσεις με Σλαφτσάκη και Τολιόπουλο, ωστόσο ο Προμηθέας είχε απαντήσεις με τον τρομερό Ετσενίκε να κάνει... πάρτι στη ρακέτα (33-48). Οι Θεσσαλονικείς δεν είχαν λύσεις κόντρα στην άμυνα του Προμηθέα και δυσκολεύονταν να μειώσουν, με αποτέλεσμα το μεγάλο προβάδισμα των φιλοξενούμενων να διατηρηθεί μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (45-63).

Στις αρχές της τέταρτης περιόδου, ο Προμηθέας έφτασε μέχρι και στο +20 (45-65), ωστόσο από εκεί και πέρα ο Άρης ξεκίνησε την αναμενόμενη αντεπίθεσή του. Ο Χάρελ άναψε τη... σπίθα με τρίποντο (53-68), ενώ ο Ντε Σόουζα πήρε τη σκυτάλη με συνεχόμενους πόντους για το 57-69. Ο Ανγκολέζος ήταν και αυτός που έριξε τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (61-69). Ο Κάγουαν έβαλε δύο συνεχόμενες βολές, όμως ο Χάρελ μείωσε κι άλλο με τρίποντο (64-71). Η απάντηση του Ρέινολντς με δικό του μακρινό σουτ ήταν αυτή που έκοψε τη φόρα των γηπεδούχων, διαμορφώνοντας το 64-74. Μποχωρίδης και Τολιόπουλος έβαλαν νέα μεγάλα σουτ για το 70-76, ενώ ο Άρης πλησίασε κι άλλο (73-77) εκμεταλλευόμενος τα λάθη των Πατρινών. Παρόλα αυτά, ο χρόνος δεν έφτανε και ο Προμηθέας πήρε τη νίκη.

Tα δεκάλεπτα: 22-19, 28-39, 45-63, 73-77