Ελλάδα

Επικράτησε της Βαρέζε στην παράταση και με μεγάλη ανατροπή ο Παναθηναϊκός

Παρότι βρέθηκε να χάνει με 24 πόντους διαφορά στην τρίτη περίοδο της φιλικής αναμέτρησης με τη Βαρέζε, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να νικήσει με 96-85 στην παράταση (81-81 η κανονική διάρκεια)!

Με νίκη ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στο φιλικό τουρνουά της Σαρδηνίας ο Παναθηναϊκός, επικρατώντας 96-85 στην παράταση (81-81 η κανονική διάρκεια) της Βαρέζε.

Ο Ράντονιτς έπρεπε να αντιμετωπίσει τις γνωστές απουσίες των διεθνών Γκριγκόνις, Παπαγιάννη, ενώ από την άλλη επέστρεψε ο Άντριους, ο οποίος δεν είχε αγωνιστεί στο χθεσινό (10/9) φιλικό με την Ντινάμο Σάσαρι. Προφυλάχθηκε προληπτικά ο Γουόλτερς στο δεύτερο ημίχρονο, μετά από τραυματισμό που υπέστη στη δεύτερη περίοδο.

Παρά το γεγονός πως οι «πράσινοι« βρέθηκαν πίσω στο σκορ μέχρι και με 24 πόντους διαφορά, τελικά κατάφεραν να επιστρέψουν και τελικά να πάρουν τη νίκη στην παράταση. Πρώτος σκόρερ για τον Παναθηναϊκό ο Μαντζούκας (17π, 8 ριμπάουντ), ενώ ξεχώρισαν επίσης οι Γουίλιαμς (16π.), Γ. Καλαϊτζάκης (16π, 6 ριμπ.) και Άντριους (14π.)

Νωθρός στο ξεκίνημα ο Παναθηναϊκός, βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ από την πρώτη περίοδο, η οποία ολοκληρώθηκε με τους Ιταλούς μπροστά με 23-16. Στο ίδιο μοτίβο και το δεύτερο δεκάλεπτο, όταν η Βαρέζε εκτόξευσε την υπέρ της διαφορά στο +18 (50-32).

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Ράντονιτς αντέδρασε και βελτίωσε την αγωνιστική του εικόνα, αυξάνοντας τα ποσοστά ευστοχίας του και μειώνοντας σε 71-59. Ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά με 75-74 στο 36'. Ο Γουίλιαμς έκανε 1/2 βολές με 5'' να απομένουν για το φινάλε, ισοφαρίζοντας σε 81-81, ενώ λίγο πριν τη λήξη η Βαρέζε αστόχησε σε δύο βολές και το φιλικό οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο το «τριφύλλι» κυριάρχησε, δέχθηκε μόλις 4 πόντους και με πρωταγωνιστές τους Γουίλιαμς, Γ. Καλαϊτζάκη και Μαντούκα, επικράτησε με το τελικό 96-85.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 50-32, 71-59, 81-81, 85-96 (παρ.)

Βαρέζε-Παναθηναϊκός 85-96