Βελτιώθηκε στο δεύτερο ημίχρονο και λύγισε τη Βερόνα η ΑΕΚ

Στον τελικό του τουρνουά του Τέραμο προκρίθηκε η ΑΕΚ, καθώς επικράτησε 81-78 της Βερόνα χάρη στη βελτιωμένη εικόνα της στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης.

Θετικά συμπεράσματα προέκυψαν για τον Ηλία Καντζούρη από την παρουσία της ΑΕΚ στο φιλικό κόντρα στη Βερόνα, καθώς επικράτησε στον ημιτελικό του τουρνουά με 81-78 και πήρε το εισιτήριο για τον τελικό.

Οι «κιτρινόμαυροι» αν και άρχισαν νωθρά το ματς, κατάφεραν όσο περνούσε η ώρα να μπουν καλύτερα στις συνθήκες του αγώνα και η τέταρτη περίοδος αποδείχθηκε και η καλύτερή τους και χάρη σε αυτή έφτασαν στο θετικό αποτέλεσμα.

Πρώτοι σκόρερ για την ΑΕΚ ήταν οι Ουίλιαμς με 17 πόντους, ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Φρέιζερ που είχε 15 πόντους με 8 ασίστ.

Στον τελικό θα αντιμετωπίσει είτε την Μπάγερν Μονάχου, είτε την Πέζαρο που είναι το ζευγάρι του άλλου ματς.

Αναλυτικά το report από την ΑΕΚ:

Η ΑΕΚ βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, έχανε 17-7 στο 8΄και 39-32 στο 19’, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο είχε το πάνω χέρι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Προηγήθηκε 79-72 στα 48’’ πριν από τη λήξη. Η Ιταλική ομάδα προσπάθησε να γυρίσει το ματς και πέτυχε με πίεση σε όλο το γήπεδο να μειώσει σε 79-78 στα 13’’. Ψυχραιμία ωστόσο του Φρέιζερ στα 8’’ πριν από τη λήξη (ο Αμερικανός είχε 2/2 βολές) η ΑΕΚ κράτησε τη νίκη, με την Ιταλική ομάδα να αστοχεί σε τρίποντο απελπισίας...

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-19, 34-39, 61-62, 81-78

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φρέιζερ 15 (8 ασίστ), Πετρόπουλος 5 (4 ριμπάουντ), Ξανθόπουλος, ΜακΓκρίφ, Φιλιππάκος, Περσίδης 7, Μάντσεν 10, Μαυροειδής, Παπαδάκης 12, Ουίλιαμς 17, Μίτσελ 10 (7 ριμπάουντ), Στρέλνιεκς 5

Βερόνα (Ραμάλι): Σμιθ 5, Καπελέτι 11, Χόλμαν 18, Κασάνιν 2, Τζόνσον 7, Ίμπρο 2, Καντούσι 5, Ροσέλι 6, Άντερσον 18, Ούντομ 4