Διέλυσε την Δανία η Εθνική Κορασίδων στο Ευρωμπάσκετ

Η Εθνική Κορασίδων ισοπέδωσε την Δανίας με 67-50 στο Ευρωμπάσκετ και πραγματοποίησε την πρώτη της νίκης.

Η Εθνική Κορασίδων επικράτησε της Δανίας με 67-50 στο Ευρωμπάσκετ και πραγματοποίησε την πρώτη νίκη της .

Νίκη για την Εθνική Κορασίδων στον δεύτερο αγώνα για το Ευρωμπάσκετ επί της Δανίας με 67-50, έπειτα από την ήττα της στην πρεμιέρα με την Γαλλία. Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με τον ηλεκτρονικό πίνακα να δείχνει 28-25 για τους άτυπα γηπεδούχους. Στην επανέναρξη η ελληνική πλευρά μπήκε καλύτερα στο παρκέ και έφτασε τη διαφορά ως τους εννέα πόντους (43-34). Διατήρησε και μεγάλωσε το προβάδισμα στη τελευταία και καθοριστική περίοδο, επικρατώντας άνετα στο τέλος με 67-50.

Πρωταγωνίστρια για την Ελλάδα ήταν η Νάγια Στολίγκα με 23 πόντους, ενώ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και η Αγγελική Ζιάκα με 12 πόντους.

Επόμενος αντίπαλος για την Ελλάδα είναι η Τσεχία (21/8, 16:00).

Διαιτητές: Μεντόθα Ολγάδο (Ισπανία), Μπαλνιονιτέ (Λιθουανία), Τιμπόρ (Πολωνία)

Ελλάδα (Κτιστάκης): Αρσενιάδου 2, Χατήρα 1 (6ρ, 6 α), Καλογήρου, Στολίγκα 23 (5/8τρ.), Ζιάκα 12 (8ρ, 3 α, 5κλ), Χολωπούλου 7 (1), Φελούρη 10 (2), Γιαπιτζόγλου 4, Παρασκευοπούλου 2, Σιουμουρέκη, Σύρπα 3, Τσινασλανίδου 3

Δεκάλεπτα: 10-10, 28-25, 39-46, 50-67