Δεύτερη φιλική νίκη για την Εθνική Παίδων απέναντι στη Ρουμανία

Με νίκη ολοκλήρωσε και το δεύτερο φιλικό της η Εθνική Παίδων με τη Ρουμανία, που επικράτησε με 69-48. Στις 9 και στις 10 Αυγούστου τα επόμενα φιλικά, απέναντι στην Κροατία.

Νικήτρια αναδείχθηκε και στο δεύτερο φιλικό απέναντι στη Ρουμανία, η Εθνική Παίδων που επικράτησε με 69-48 στο «Αλεξάνδρειο Μέλαθρο».

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, έδειξε καλύτερη εικόνα σε σχέση με το φιλικό της Παρασκευής (5/8), καταφέρνοντας να πάρει προβάδισμα οχτώ πόντων στα πρώτα εφτά λεπτά της αναμέτρησης (12-4).

Στα πρώτα πέντε λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά στους τέσσερις πόντους (24-20), ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Ελλάδα να είναι μπροστά στο +10 (33-23).

Λίγο πριν τελειώσει η 3η περίοδος, ο Χαβούτσας ανέβασε την διαφορά του σκορ στο +15, ενώ το αυτή ολοκληρώθηκε με τους Ρουμάνους να είναι στο -17 (51-34). Στο ξεκίνημα του 4ου και τελευταίου δεκαλέπτου, η Εθνική κατάφερε να φτάσει την διαφορά στο +20, ενώ η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με 21 πόντους διαφορά (69-48)

Δεκάλεπτα: 18-9, 33-23, 51-34, 69-48

Ελλάδα (Ζιάγκος): Σοϊλεμετζίδης 6, Μαραγκουδάκης 6, Λιοτόπουλος 7 (1), Σπάρταλης 6, Ροζακέας 8, Τσαχτσίρας 14 (3), Επαμεινώνδας 4, Αμπόσι 1, Αδαμόπουλος, Αβδάλας 7, Κομνιανίδης, Χαβούτσας 4, Γκόλαντας 2

Ελλάδα-Ρουμανία: 69-48